| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Odwołanie do sądu pracy

Odwołanie do sądu pracy

Odwołanie do sądu pracy – to świadczenie przysługujące pracownikowi po ustaniu stosunku pracy, jeżeli w związku z rozwiązaniem umowy o pracę dotychczasowy pracodawca umownie zobowiązał go do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej.

Sposób obliczania odszkodowania należnego pracownikowi powinien zostać precyzyjnie określony w umowie. Strony z reguły formułują wysokość tego odszkodowania w wysokości równej wysokości dotychczas otrzymywanego wynagrodzenia lub jego ułamkowej części. W przypadku braku stosownego zapisu w tym zakresie obowiązuje dyspozycja art. 1012 § 3 k.p., zgodnie z którą odszkodowanie nie może być niższe niż 25% wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Podstawą obliczenia odszkodowania w takim przypadku będzie wynagrodzenie określone w umowie o pracę, obejmujące wszystkie jego stałe składniki. Choć brak wskazówek precyzujących sposób obliczenia tego wynagrodzenia, w literaturze prawa pracy przyjmuje się, że odszkodowanie należne pracownikowi za powstrzymywanie się od zajmowania interesami konkurencyjnymi powinno stanowić wynagrodzenie obliczane według zasad przyjętych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Odszkodowanie będzie należne przez cały czas obowiązywania umowy, niezależnie od tego, czy pracownik w okresie trwania zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej podejmie inną – niekonkurencyjną pracę. Również wynagrodzenie osiągane z tytułu tej pracy nie będzie miało znaczenia dla zobowiązania pracodawcy.

Odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. Strony mogą jednak ustalić dowolnie, kiedy ma nastąpić spełnienie przez pracodawcę świadczenia wzajemnego, może to zatem, obok rat, nastąpić zarówno na początku, jak i na końcu okresu obowiązywania zakazu konkurencji.

Ewentualne spory o odszkodowanie, mimo że będą toczyć się już po ustaniu stosunku pracy, którego umowa o zakazie konkurencji dotyczyła, podlegają rozpoznaniu przez sąd pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego należą do spraw z zakresu prawa pracy.

Odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi jest traktowane jako koszt uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności. Pracownik ma obowiązek odprowadzania od niego zaliczki na podatek dochodowy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK