| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy – to dni, które pracodawca określił w rozkładzie czasu pracy jako dni wolne od świadczenia pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Liczba dni wolnych od pracy w ciągu roku wynosi 52, co wynika z liczby tygodni w danym roku oraz zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Terminy dni wolnych od pracy zawsze wynikają z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Nie są sztywno określone przez przepisy Kodeksu pracy. Ustalenie takich dni powinno nastąpić wraz z rozkładem czasu pracy w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu pracodawcy, tj. w sposób właściwy dla procedury ustalania tych aktów prawnych. Dni wolne od pracy mogą zostać określone konkretną datą kalendarzową lub przez przyjęcie zapisu, że dniami wolnymi od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy jest sobota lub inny dzień tygodnia (z zastrzeżeniem, że nie będzie to ustawowo wolny od pracy dzień świąteczny).

Z reguły dniem wolnym od pracy jest sobota, jednak może to być także każdy inny dzień tygodnia. W wyjątkowych sytuacjach (konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, a także gdy jest to uzasadnione szczególnymi potrzebami pracodawcy) dopuszcza się obowiązek wykonania pracy w dniu wyznaczonym w rozkładzie czasu pracy jako dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego w terminie z nim uzgodnionym. Dni wolne od pracy należy odróżnić od dni ustawowo wolnych od pracy.

Łączna liczba dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (w każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedzielę i święta) odpowiada co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. W sytuacji gdy pracownik nie może wykorzystać w terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę i święto, przysługuje mu rekompensata pieniężna.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK