| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy – to dni, które pracodawca określił w rozkładzie czasu pracy jako dni wolne od świadczenia pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Liczba dni wolnych od pracy w ciągu roku wynosi 52, co wynika z liczby tygodni w danym roku oraz zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Terminy dni wolnych od pracy zawsze wynikają z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Nie są sztywno określone przez przepisy Kodeksu pracy. Ustalenie takich dni powinno nastąpić wraz z rozkładem czasu pracy w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu pracodawcy, tj. w sposób właściwy dla procedury ustalania tych aktów prawnych. Dni wolne od pracy mogą zostać określone konkretną datą kalendarzową lub przez przyjęcie zapisu, że dniami wolnymi od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy jest sobota lub inny dzień tygodnia (z zastrzeżeniem, że nie będzie to ustawowo wolny od pracy dzień świąteczny).

Z reguły dniem wolnym od pracy jest sobota, jednak może to być także każdy inny dzień tygodnia. W wyjątkowych sytuacjach (konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, a także gdy jest to uzasadnione szczególnymi potrzebami pracodawcy) dopuszcza się obowiązek wykonania pracy w dniu wyznaczonym w rozkładzie czasu pracy jako dzień wolny wynikający z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego w terminie z nim uzgodnionym. Dni wolne od pracy należy odróżnić od dni ustawowo wolnych od pracy.

Łączna liczba dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (w każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedzielę i święta) odpowiada co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. W sytuacji gdy pracownik nie może wykorzystać w terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę i święto, przysługuje mu rekompensata pieniężna.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK