| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Zabezpieczenie wekslowe

Zabezpieczenie wekslowe

Zabezpieczenie wekslowe – to jeden ze sposobów zabezpieczenia własnego roszczenia na przyszłość. Polega na wystawieniu (wydaniu) przez jedną ze stron stosunku prawnego drugiej stronie dokumentu w postaci weksla, który w przypadku niespełnienia świadczenia przez wystawcę będzie mógł zostać zrealizowany przez podmiot, który otrzymał weksel. Sposób realizacji weksla z reguły określa tzw. deklaracja wekslowa, która powinna być załączona do weksla.

Weksel odgrywa szczególną rolę w stosunkach z zakresu prawa prywatnego, np. pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Służy przede wszystkim zabezpieczeniu roszczenia pracodawcy z tytułu wyrządzenia szkody przez pracownika.

Niedopuszczalne jest zabezpieczenie wekslem roszczeń:

  • mogących powstać na skutek czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub ciążą,
  • o zwrot nadpłaty wynagrodzenia,
  • dotyczących szkód mogących powstać w wyniku nieuzasadnionego rozwiązania stosunku pracy przez pracownika, czy jakichkolwiek innych na wypadek odejścia pracownika,
  • w kwocie wyższej niż przewidują to przepisy Kodeksu pracy (np. przez rozszerzenie odpowiedzialności ustalonej w granicy 3-miesięcznego wynagrodzenia do wysokości nieograniczonej).

W praktyce służy zabezpieczeniu roszczeń odszkodowawczych za mienie powierzone (pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w mieniu, które zostało mu powierzone z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, w szczególności za pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, narzędzia lub podobne przedmioty, środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze).

Wyróżniamy kilka rodzajów weksli. Najpopularniejszym z nich jest tzw. weksel własny in blanco, tzn. weksel pusty, bez podanej kwoty. Uprawnia pracodawcę do wpisania w nim dowolnej sumy (jeśli nie została do niego załączona deklaracja, która może określać limity i sposób wypełnienia weksla). Abstrakcyjny charakter zobowiązania z weksla in blanco nie zwalnia jednak sądu pracy – w razie ewentualnego sporu pracodawcy z pracownikiem – z obowiązku ustalenia, czy i w jakim zakresie pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w powierzonym mieniu, a w konsekwencji czy wypełnienie weksla jest zgodne z deklaracją. W odniesieniu do dłużnika, który cofnął zarzuty przeciwko nakazowi zapłaty, sprawę kończy wydanie postanowienia o utrzymaniu wobec niego nakazu zapłaty w mocy. Brak takiego postanowienia jest równoznaczny z zachowaniem przez cofającego zarzuty pozycji strony procesowej we wszystkich dalszych stadiach postępowania.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK