| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony (art. 36)

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony (art. 36)

Kodeks pracy szczegółowo określa terminy, jakie obowiązują każdego pracodawcę przy wypowiadaniu umowy zawartej na czas nie określony.

Umowa zawarta na czas nie określony jest najkorzystniejszą dla pracownika formą zatrudnienia. Wprawdzie można ją rozwiązać jak każdą inną umowę, to trzeba jednak takie rozwiązanie uzasadnić, ponadto obowiązują w tym wypadku dość długie okresy wypowiedzenia. 


Długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nie określony, zgodnie z obowiązującym aktualnie stanem prawnym, zależy tylko od stażu pracy u tego pracodawcy, u którego dochodzi do wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron. Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy. Jest to tzw. staż zakładowy. Zatem zgodnie z omawianym artykułem, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony wynosi:

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy zawartej na okres próbny (art. 34)

Wyjątkowo natomiast do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony, wlicza się okresy pracy u poprzedniego pracodawcy, którego następcą prawnym jest obecny pracodawca, w szczególności dotyczy to sytuacji przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, określonej w art. 23 (1) Kodeksu pracy. Omawiana sytuacja dotyczy także innych przypadków, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Przedłużenie okresu wypowiedzenia

Wskazane wyżej okresy wypowiedzenia mogą zostać wydłużone w przypadku, kiedy pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. W takim przypadku 2-tygodniowy okres wypowiedzenia może zostać wydłużony do 1 miesiąca, a kodeksowy 1-miesięczny okres wypowiedzenia może zostać wydłużony do 3 miesięcy.

Zobacz serwis: Kadry

Strony mogą także po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy.

Podstawa prawna: art. 36 Kodeksu pracy

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strony mogą także po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy.
Strony mogą także po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK