| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Stosunek pracy na podstawie wyboru (art. 73)

Stosunek pracy na podstawie wyboru (art. 73)

Wybór stanowi podstawę nawiązania stosunku pracy, wówczas, gdy obowiązujące przepisy prawa lub statuty organizacji stanowią, że osoba wybrana na określone stanowisko ma obowiązek pozostawania w stosunku pracy.

Nie zawsze wybór jest równoznaczny z nawiązaniem stosunku pracy. To, czy powierzona w wyniku wyboru funkcja powoduje obowiązek świadczenia pracy, powinny określać statuty lub inne akty obowiązujące w organach czy organizacjach, do których dokonuje się wyboru.

Dwustronny, zobowiązaniowy charakter stosunku pracy powoduje, iż wybrana osoba musi być zorientowana, że w następstwie wyboru stanie się pracownikiem organu, do którego została wybrana, i musi na to wyrazić zgodę.

Przeczytaj również: Forma zawarcia umowy o pracę

Forma złożenia takiego oświadczenia woli jest obojętna, chyba że określają ją w sposób szczególny obowiązujące w danym organie przepisy.

Na podstawie wyboru dochodzi najczęściej do nawiązania stosunku pracy radnych, pracowników samorządowych, etatowych członków różnego rodzaju organizacji społecznych, stowarzyszeń, partii, związków zawodowych, spółek prawa handlowego.

Stosunek pracy z wyboru powstaje w wyniku uzyskania mandatu i dlatego nie jest w doktrynie prawa pracy traktowany jako samodzielny. Stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się z wygaśnięciem mandatu, którego czas jest na ogół określony z góry i dlatego zawiera podobieństwo do umowy na czas określony.

Porównaj: Umowa o pracę na czas określony

Do stosunku pracy na podstawie wyboru nie mają zastosowania przepisy o rozwiązaniu umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub bez wypowiedzenia.

Wyrażając zgodę na kandydowanie na stanowisko, z którym w razie wyboru łączy się obowiązek pozostawania w stosunku pracy, kandydat nie jest pozbawiony swobody decydowania o podjęciu zatrudnienia. Kandydat może nie wyrazić zgody na udział w wyborach, jak też może nie podejmować pracy po wyborze.

Nawiązanie stosunku pracy następuje wskutek ważnego aktu wyboru.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK