| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Przedawnienie roszczeń > Czy roszczenia przedawnionego można dochodzić? (art. 292)

Czy roszczenia przedawnionego można dochodzić? (art. 292)

Roszczenia przedawnionego nie można dochodzić, chyba że ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, zrzeka się korzystania z przedawnienia; zrzeczenie dokonane przed upływem przedawnienia jest nieważne.

Możliwość dochodzenia roszczeń ze stosunku pracy jest ograniczona. Zasadą jest, że roszczenia przedawniają się po upływie 3 lub 10 lat.

Przedawnienie roszczenia ze stosunku pracy powoduje, że nie może być ono dochodzone przed sądem. roszczenie przedawnione nie wygasa, ale ulega przekształceniu w tzw. zobowiązanie naturalne. Może dochodzone wyłącznie wtedy, gdy strona, przeciwko której roszczenie przysługuje, zrzeknie się korzystania z przedawnienia.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Zobacz: Kiedy ulegają przedawnieniu roszczenia ze stosunku pracy? (art. 291)

Pracownik lub pracodawca nie będzie mógł skorzystać z przedawnienia wówczas, gdy się go zrzeknie.

Zrzeczenie się korzystania z zarzutu przedawnienia jest oświadczeniem woli prowadzącym do unicestwienia przysługującego dłużnikowi prawa do uchylenia się od zaspokojenia przedawnionego roszczenia. Nie ma przewidzianej szczególnej formy dla tego oświadczenia.

Zrzeczenie się korzystania z przedawnienia wymaga świadomego i celowego oświadczenia woli przez uprawnioną do tego stronę, że nie czyni użytku z przysługującego jej prawa uchylenia się od zaspokojenia przedawnionego roszczenia.

Zobacz serwis: Obowiązki pracodawcy i pracownika

Zrzeczenie się korzystania z zarzutu przedawnienia jest możliwe tylko w odniesieniu do roszczeń, co do których upłynął już termin przedawnienia.

Podstawa prawna: Art. 292 Kodeksu pracy



Aktualizacja: 02.10.2011

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik lub pracodawca nie będzie mógł skorzystać z przedawnienia wówczas, gdy się go zrzeknie.
Pracownik lub pracodawca nie będzie mógł skorzystać z przedawnienia wówczas, gdy się go zrzeknie.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS23
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem Infor.pl »