| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Odpowiedzialność materialna > Wspólna odpowiedzialność pracowników za powierzone mienie (art. 125)

Wspólna odpowiedzialność pracowników za powierzone mienie (art. 125)

Pracownicy mogą przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się.

Podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej, zawarta na piśmie przez pracowników z pracodawcą. Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników na stanowiskach związanych z dysponowaniem mieniem mogą oddać swoje mienia pod pieczę pracowników.

Zobacz: Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie (art. 124)

Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej, jest odrębna od umowy o pracę. Aby pracodawca mógł egzekwować od pracowników ewentualną odpowiedzialność za mienie powierzone sam musi spełnić kilka ważnych warunków. Mienie powierzone przez pracodawcę powinno być powierzone w taki sposób, aby pracownik miał możliwość wyliczenia się z niego. Powinno być należycie zabezpieczone przed możliwością kradzieży czy dostępem osób niepowołanych. Jeśli pracodawca tego nie dopilnuje nie może żądać od pracowników odszkodowania.

Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej powinna być zawarta na piśmie. Umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej można zawrzeć z pracownikami, którzy zatrudnieni są na podstawie różnych rodzajów umów o pracę, a więc zarówno na czas nieokreślony, jak i na czas określony, na zastępstwo czy okres próbny.

Pracownicy odpowiadają w pełnej wysokości za szkodę w mieniu powierzonym.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Pracownicy ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną odpowiadają w częściach określonych w umowie. W razie ustalenia, że szkoda w całości lub w części została spowodowana przez niektórych pracowników, za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody.

Podstawa prawna: Art. 125 Kodeksu pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK