| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > W jaki sposób zostać członkiem związku zawodowego

W jaki sposób zostać członkiem związku zawodowego

Członkiem związku może zostać pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ale także zleceniobiorca, a nawet osoba wykonująca jednoosobową działalność gospodarczą.

Jak zostać członkiem zakładowej organizacji związkowej

Nie trzeba tworzyć związku zawodowego, aby stać się członkiem takiej organizacji. Można przystąpić do już istniejącej organizacji działającej w zakładzie pracy. W tym celu należy udać się do jednego z członków zarządu organizacji działającej w zakładzie i wypełnić deklarację członkowską. Następnie zarząd na zwołanym w tym celu posiedzeniu przyjmuje daną osobę w poczet członków. Metoda ta jest o tyle lepsza od tworzenia organizacji związkowej od początku, że pozwala na szybkie przystąpienie do związku, bez zbędnych formalności. Utworzenie nowej organizacji wymaga nie tylko zebrania odpowiedniej liczby chętnych, ale ponadto skonstruowania statutu związku czy rejestracji w KRS. Należy też pamiętać, że ochrona dla członków komitetu założycielskiego przysługuje tylko przez okres 6 miesięcy od dnia utworzenia tego komitetu i to nie więcej niż trzem osobom imiennie wskazanym uchwałą komitetu założycielskiego. Po tym czasie niezbędne będzie podjęcie uchwały o ochronie szczególnej dla osób pełniących funkcje związkowe. W przypadku już istniejącej organizacji nie wymaga się tego typu formalności, bo utworzona uprzednio struktura jest już zarejestrowana i posiada swój statut. Najczęściej też podjęte są uchwały wymagane prawem, w tym wskazująca osoby chronione.

Z punktu widzenia związków zawodowych warto też pamiętać o ważnej dla członków związku zawodowego uchwale Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2012 r. Sąd przyjął w niej, że pracodawca musi współpracować w sprawach indywidualnych z organizacją związkową, która nie udostępnia listy imiennej swoich członków. Inaczej mówiąc, nie ma prawnego obowiązku ujawniania personaliów osób zapisanych do organizacji związkowej. Członkowie związku mogą złożyć pracodawcy wniosek o potrącanie z ich wynagrodzenia składki związkowej w zadeklarowanej wysokości w myśl art. 331 ustawy o związkach zawodowych, tym samym pracodawca dowie się, że dana osoba należy do związku. Pamiętajmy jednak, że każda struktura związkowa ma swojego skarbnika i można bezpośrednio do niego wpłacać składki związkowe. Ich wysokość ustalana jest zwykle procentowo od wysokości otrzymywanego wynagrodzenia i wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Podstawa prawna:

● art. 2, 14, 32 ust. 7, art. 331 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),

● art. 2, 3 Kodeksu pracy,

● ustawa z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.),

● rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21 grudnia 2000 r. w sprawie określania wzorów urzędowych formularzy wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępnienia (DzU nr 118, poz. 1247 ze zm.).

Orzecznictwo:

● wyrok SN z 16 stycznia 1996 r. (I PRN 85/95, OSNP 1997/1/9),

● uchwała SN z 24 stycznia 2012 r. (III PZP 7/11, Biul. SN 2012/1/22).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK