| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy można zwolnić dyscyplinarnie działacza związkowego spożywającego alkohol w czasie urlopu wypoczynkowego w pokoju związkowym

Czy można zwolnić dyscyplinarnie działacza związkowego spożywającego alkohol w czasie urlopu wypoczynkowego w pokoju związkowym

W lokalu związkowym znajdującym na terenie zakładu pracy został zorganizowany poczęstunek z okazji imienin przewodniczącego związku. Dyrektor firmy i inspektor bhp zastali przewodniczącego i jego zastępcę przy piciu alkoholu. Obaj przebywali tego dnia na urlopach wypoczynkowych. Czy te osoby można zwolnić dyscyplinarnie?

Jeżeli obaj działacze związkowi podlegają ochronie przed zwolnieniem z pracy, to aby ich zwolnić dyscyplinarnie powinni Państwo najpierw uzyskać zgodę zarządu zakładowej organizacji związkowej. Jednak nawet w przypadku braku zgody zarządu związku będą Państwo mogli zwolnić pracowników ze względu na nadużycie wolności związkowej i rażące naruszenie obowiązków pracowniczych przez związkowców.

UZASADNIENIE

 Spożywanie alkoholu przez pracowników w lokalu związkowym znajdującym się na terenie zakładu pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Takie postępowanie pracowników uprawnia pracodawcę do ich zwolnienia dyscyplinarnego z pracy. Dotyczy to również pracowników, którzy w czasie spożywania alkoholu przebywali na urlopach wypoczynkowych. Takie stanowisko zaprezentował Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 1999 r. (I PKN 462/99, OSNP 2001/10/343).

WAŻNE!

Spożywanie alkoholu w czasie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i może być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego pracownika.

Jednak przy założeniu, że działająca u Państwa organizacja związkowa liczy co najmniej 10 członków i obaj związkowcy podlegają ochronie związkowej przed zwolnieniem z pracy, to aby ich zwolnić, powinni Państwo wystąpić o zgodę zarządu zakładowej organizacji związkowej.

PRZYKŁAD

Zakład zwolnił przewodniczącego związku zawodowego w trybie dyscyplinarnym za agresywne zachowanie się w stosunku do przełożonego podczas narady z pracownikami. Przewodniczący związku odwołał się do sądu pracy z żądaniem przywrócenia go do pracy jako osoby podlegającej szczególnej ochronie związkowej. Po zbadaniu sprawy sąd nie uwzględnił żądania pracownika z uwagi na fakt, że organizacja związkowa, której był on przewodniczącym, zrzeszała mniej niż 10 osób. W takiej sytuacji związkowi zawodowemu nie przysługiwały uprawnienia zakładowej organizacji związkowej. Dlatego przewodniczący nie podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy.

Ochronie przed zwolnieniem z pracy podlegają pracownicy będący:

  • członkami związku wskazani uchwałą zarządu przez ten związek zawodowy,
  • członkami danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionymi do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Być może zarząd związku zawodowego wyrazi zgodę na zwolnienie z pracy Państwa pracowników, którzy będąc na urlopach spożywali alkohol w pokoju związkowym. Jeśli zarząd związku nie zgodzi się na zwolnienie z pracy swoich działaczy, to i tak mogą Państwo zdecydować się na zwolnienie dyscyplinarne związkowców. Sąd Najwyższy nieraz bowiem zajmował stanowisko, że z ochrony stosunku pracy nie powinien korzystać działacz związkowy, któremu można postawić zarzut ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i nadużywania funkcji związkowej dla ochrony przed sankcjami prawa pracy (np. wyrok z 30 stycznia 2008 r., I PK 198/07, M.P.Pr. 2008/5/226; wyrok z 10 marca 2005 r., II PK 242/04, M.Prawn. 2006/11/604). Dzieje się tak w przypadku, gdy mamy do czynienia z okolicznościami szczególnie rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych, z wysoce nagannym zachowaniem, także takim, jak picie alkoholu w zakładzie pracy. Sąd może uznać, że zachowanie działacza związkowego jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W takim przypadku należy jednak dokładnie uzasadnić przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego związkowców. Sąd Najwyższy w wyroku z 16 czerwca 1999 r. (I PKN 127/99, OSNP 2000/17/652) stwierdził, że pozbawienie funkcyjnych działaczy związkowych wzmożonej ochrony trwałości stosunku pracy wymaga precyzyjnego i przekonującego uzasadnienia nadużycia prawa do tej ochrony.

Podstawa prawna

  • art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),
  • art. 8, art. 52, art. 100 § 2 pkt 2, pkt 6 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »