| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy można zwolnić dyscyplinarnie działacza związkowego spożywającego alkohol w czasie urlopu wypoczynkowego w pokoju związkowym

Czy można zwolnić dyscyplinarnie działacza związkowego spożywającego alkohol w czasie urlopu wypoczynkowego w pokoju związkowym

W lokalu związkowym znajdującym na terenie zakładu pracy został zorganizowany poczęstunek z okazji imienin przewodniczącego związku. Dyrektor firmy i inspektor bhp zastali przewodniczącego i jego zastępcę przy piciu alkoholu. Obaj przebywali tego dnia na urlopach wypoczynkowych. Czy te osoby można zwolnić dyscyplinarnie?

Jeżeli obaj działacze związkowi podlegają ochronie przed zwolnieniem z pracy, to aby ich zwolnić dyscyplinarnie powinni Państwo najpierw uzyskać zgodę zarządu zakładowej organizacji związkowej. Jednak nawet w przypadku braku zgody zarządu związku będą Państwo mogli zwolnić pracowników ze względu na nadużycie wolności związkowej i rażące naruszenie obowiązków pracowniczych przez związkowców.

UZASADNIENIE

 Spożywanie alkoholu przez pracowników w lokalu związkowym znajdującym się na terenie zakładu pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Takie postępowanie pracowników uprawnia pracodawcę do ich zwolnienia dyscyplinarnego z pracy. Dotyczy to również pracowników, którzy w czasie spożywania alkoholu przebywali na urlopach wypoczynkowych. Takie stanowisko zaprezentował Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 1999 r. (I PKN 462/99, OSNP 2001/10/343).

WAŻNE!

Spożywanie alkoholu w czasie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i może być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego pracownika.

Jednak przy założeniu, że działająca u Państwa organizacja związkowa liczy co najmniej 10 członków i obaj związkowcy podlegają ochronie związkowej przed zwolnieniem z pracy, to aby ich zwolnić, powinni Państwo wystąpić o zgodę zarządu zakładowej organizacji związkowej.

PRZYKŁAD

Zakład zwolnił przewodniczącego związku zawodowego w trybie dyscyplinarnym za agresywne zachowanie się w stosunku do przełożonego podczas narady z pracownikami. Przewodniczący związku odwołał się do sądu pracy z żądaniem przywrócenia go do pracy jako osoby podlegającej szczególnej ochronie związkowej. Po zbadaniu sprawy sąd nie uwzględnił żądania pracownika z uwagi na fakt, że organizacja związkowa, której był on przewodniczącym, zrzeszała mniej niż 10 osób. W takiej sytuacji związkowi zawodowemu nie przysługiwały uprawnienia zakładowej organizacji związkowej. Dlatego przewodniczący nie podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy.

Ochronie przed zwolnieniem z pracy podlegają pracownicy będący:

  • członkami związku wskazani uchwałą zarządu przez ten związek zawodowy,
  • członkami danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionymi do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Być może zarząd związku zawodowego wyrazi zgodę na zwolnienie z pracy Państwa pracowników, którzy będąc na urlopach spożywali alkohol w pokoju związkowym. Jeśli zarząd związku nie zgodzi się na zwolnienie z pracy swoich działaczy, to i tak mogą Państwo zdecydować się na zwolnienie dyscyplinarne związkowców. Sąd Najwyższy nieraz bowiem zajmował stanowisko, że z ochrony stosunku pracy nie powinien korzystać działacz związkowy, któremu można postawić zarzut ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i nadużywania funkcji związkowej dla ochrony przed sankcjami prawa pracy (np. wyrok z 30 stycznia 2008 r., I PK 198/07, M.P.Pr. 2008/5/226; wyrok z 10 marca 2005 r., II PK 242/04, M.Prawn. 2006/11/604). Dzieje się tak w przypadku, gdy mamy do czynienia z okolicznościami szczególnie rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych, z wysoce nagannym zachowaniem, także takim, jak picie alkoholu w zakładzie pracy. Sąd może uznać, że zachowanie działacza związkowego jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W takim przypadku należy jednak dokładnie uzasadnić przyczynę zwolnienia dyscyplinarnego związkowców. Sąd Najwyższy w wyroku z 16 czerwca 1999 r. (I PKN 127/99, OSNP 2000/17/652) stwierdził, że pozbawienie funkcyjnych działaczy związkowych wzmożonej ochrony trwałości stosunku pracy wymaga precyzyjnego i przekonującego uzasadnienia nadużycia prawa do tej ochrony.

Podstawa prawna

  • art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),
  • art. 8, art. 52, art. 100 § 2 pkt 2, pkt 6 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK