| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi

Obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi

Chcemy zmienić pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony warunki umowy na mniej korzystne. Jest on członkiem związku zawodowego działającego w naszym zakładzie. Czy musimy skonsultować zamiar wypowiedzenia zmieniającego i podać jego przyczynę związkom zawodowym?

Składając swojemu pracownikowi wypowiedzenie zmieniające powinni mieć Państwo na względzie fakt, że może on odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków. Gdyby pracownik nie przyjął przedstawionych mu nowych warunków, to wręczone wypowiedzenie zmieniające ulega automatycznie przekształceniu w definitywne wypowiedzenie umowy o pracę, która rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia zmieniającego.

Każde wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę powinno zawierać, oprócz informacji o proponowanych nowych warunkach, pouczenie o możliwości złożenia do połowy okresu wypowiedzenia przez pracownika oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków. W przypadku braku pouczenia pracownik może złożyć oświadczenie do końca okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna:

  • art. 38 § 1, art. 42 § 1 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej (nierzeczywistej, nieprawdziwej) jest równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w pojęciu art. 30 § 4 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r., I PKN 304/99, OSNP 2001/4/118)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »