| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Stosowanie układu zbiorowego

Stosowanie układu zbiorowego

W połowie marca tego roku część pracowników zakładu przeszła do nowej spółki. U dotychczasowego pracodawcy byliśmy objęci zakładowym układem zbiorowym pracy. Wiemy, że nowy pracodawca ma stosować do nas ten układ przez rok od naszego przejścia do spółki. Niedługo przed przejęciem nas przez spółkę do układu zostały wprowadzone korzystne zmiany. Nowy pracodawca nie chce nam jednak wypłacać tych wyższych dodatków, twierdząc, że nie musi tego robić, bo zmiany do układu weszły w życie od 1 kwietnia, a więc już go nie obowiązują. Czy pracodawca ma rację, bo przecież protokół do układu został zarejestrowany przed naszym przejściem do nowego pracodawcy?


Kodeks pracy przewiduje, że w okresie jednego roku od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę do pracowników stosuje się postanowienia układu, którym byli objęci przed przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Postanowienia tego układu stosuje się w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę (art. 2418 § 1 k.p.). Z treści pytania wynika, że protokół dodatkowy do układu został zarejestrowany przed dniem przejścia części zakładu na nowego pracodawcę, natomiast wszedł w życie 1 kwietnia 2008 r., a więc już po dniu przejścia zakładu na nowego pracodawcę. Zgodnie z art. 24112 § 1 k.p. układ wchodzi w życie w terminie w nim określonym, nie wcześniej jednak niż z dniem zarejestrowania. Strony układu mogą więc uzgodnić, że układ wchodzi w życie z dniem zarejestrowania, mogą też określić inną datę lub przewidzieć, że układ wejdzie w życie np. od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji układu. A zatem termin wejścia w życie układu jest uzależniony od przyjętych przez strony uzgodnień. Ta zasada nie ma zastosowania tylko w sytuacji, gdyby strony ustaliły termin wejścia układu w życie wcześniejszy niż dzień rejestracji. Ponieważ art. 24112 § 1 k.p. przewiduje, że układ wchodzi w życie nie wcześniej niż z dniem zarejestrowania, to w takim przypadku, pomimo ustalenia przez strony wcześniejszej daty obowiązywania układu, wszedłby on w życie z dniem rejestracji.

Zmiany do układu wprowadza się w drodze protokołów dodatkowych. Artykuł 2419 § 1 k.p. przewiduje, że do protokołów dodatkowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące układu, a więc również przepis o wejściu w życie układu zbiorowego pracy. Jeżeli strony ustaliły, że protokół dodatkowy wejdzie w życie 1 kwietnia 2008 r., to mimo że protokół ten został zarejestrowany w pierwszej połowie marca, wszedł on w życie w terminie określonym w protokole dodatkowym.

Zmienione postanowienia układu zakładowego obowiązują dopiero od dnia wejścia w życie protokołu dodatkowego. Ponieważ art. 2418 k.p. stanowi o obowiązku stosowania przez nowego pracodawcę postanowień układu, którym pracownicy byli objęci przed przejściem, w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę, a zatem w opisanej sytuacji nowy pracodawca nie jest związany postanowieniami protokołu dodatkowego, który w momencie przejścia części zakładu na nowego pracodawcę jeszcze nie wszedł w życie, a zatem pracownicy nie byli objęci jego postanowieniami. Nowy pracodawca jest więc obowiązany w okresie jednego roku stosować do przejętych pracowników tylko te postanowienia układu, które obowiązywały w dniu przejścia części zakładu na tego pracodawcę. Może on również stosować do tych pracowników korzystniejsze warunki niż wynikające z dotychczasowego układu.

Źródło: www.gip.gov.pl

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »