| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Skutki wypowiedzenia lub rozwiązania układu pracy

Skutki wypowiedzenia lub rozwiązania układu pracy

W związku z trudnościami ekonomicznymi na rynku pracy można zaobserwować tendencję firm do rozwiązywania układów zbiorowych pracy. Pracodawca, podejmując taką próbę, powinien liczyć się ze skutkami, jakie się z tym wiążą.

Układ zbiorowy pracy zawierany między pracodawcą a zakładowymi (ponadzakładowymi) organizacjami związkowymi przeważnie przewiduje dla pracowników korzystniejsze od Kodeksu pracy uregulowania. Może to dotyczyć m.in. organizacji i porządku w procesie pracy czy wynagrodzenia. W związku z tym pracodawca często, szukając oszczędności, podejmuje decyzję o rozwiązaniu zakładowego układu zbiorowego pracy.

Termin rozwiązania układu

Układ rozwiązuje się zgodnie z art. 2417 k.p.:

  • na podstawie zgodnego oświadczenia stron,
  • z upływem okresu, na który został zawarty,
  • z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron.

Jeżeli któraś ze stron układu zbiorowego pracy złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu układu, to okres jego wypowiedzenia wynosi 3 miesiące kalendarzowe, chyba że strony w układzie ustaliły inaczej.

W obecnym stanie prawnym, jeżeli układ zbiorowy pracy zostanie rozwiązany, to jego postanowienia co do zasady przestają obowiązywać z upływem ostatniego dnia wypowiedzenia albo z upływem czasu, na jaki został zawarty, albo w dacie ustalonej przez strony jako termin rozwiązania określony w porozumieniu.

Tymczasem do 26 listopada 2002 r. obowiązywał § 4 art. 2417 k.p., zgodnie z którym „w razie rozwiązania układu do czasu wejścia w życie nowego układu stosuje się postanowienia układu dotychczasowego, chyba że strony w układzie ustaliły lub w drodze porozumienia ustalą inny termin stosowania postanowień rozwiązanego układu”. Przepis ten utracił jednak moc obowiązującą na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2002 r. W praktyce mogą zdarzyć się jednak sytuacje, gdy w zakładzie pracy obowiązuje układ zbiorowy pracy zawarty przed 26 listopada 2002 r., który jednocześnie zawiera zapis stanowiący powtórzenie uchylonego art. 2417 § 4 k.p. W takiej sytuacji pojawiają się wątpliwości, czy wówczas należy przyjąć, że mimo uchylenia art. 2417 § 4 k.p. – układ będzie jednak obowiązywał do czasu zawarcia nowego.

Obowiązywanie układu po jego rozwiązaniu

Rozstrzygając ewentualne wątpliwości w zakresie obowiązywania układu, po jego rozwiązaniu należy zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego z 4 stycznia 2008 r. Stwierdził on, że zakładowego układu zbiorowego pracy, zawartego w okresie między 1 stycznia 2001 r. a 26 listopada 2002 r., w którym zamieszczono opisane powyżej postanowienie, nie stosuje się po jego rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę – po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2002 r., chyba że postanowienie to zostało ustalone z zachowaniem swobody pracodawcy co do podejmowania decyzji w sprawie związania się wynegocjowanym układem zbiorowym.

W uzasadnieniu tego wyroku Sąd Najwyższy dokonał rozróżnienia dwóch sytuacji, gdy zapis, o którym mowa powyżej, został zawarty w układzie:

  • przed 1 stycznia 2001 r. oraz
  • po 26 listopada 2002 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK