| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Nielegalny strajk

Nielegalny strajk

Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika biorącego udział w nielegalnym strajku. Jednocześnie może domagać się odszkodowania za szkodę poniesioną w jego wyniku.

Przy podejmowaniu decyzji o ogłoszeniu strajku podmiot reprezentujący interesy pracowników powinien wziąć pod uwagę współmierność żądań do strat związanych ze strajkiem. Naruszenie tej zasady - skutkujące nielegalnością strajku - to np. wysuwanie nierealnych żądań ekonomicznych.

Konsekwencje dyscyplinarne

Jedynie udział w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych. W konsekwencji udział w jakimkolwiek innym strajku, tzn. strajku, który nie wypełnia wymagań stawianych przez ustawę, jest naruszeniem obowiązków pracowniczych.

W zakresie odpowiedzialności pracowniczej warto przede wszystkim pamiętać o tezie wyroku Sądu Najwyższego z 7 lutego 2007 r. (I PK 209/06), w którym Są stwierdził, że strajk może być nielegalny w różnym stopniu, w zależności od zakresu i wagi naruszenia przepisów ustawy, a stopień nielegalności strajku (naruszenia przepisów ustawy) ma istotny wpływ na odpowiedzialność za jego zorganizowanie, kierowanie akcją strajkową lub udział w strajku.

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy na rzecz pracodawcy, który go zatrudnia. Niewykonywanie pracy może zostać zatem uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym. W orzecznictwie rozróżnia się w tym zakresie jednak sytuację uczestników strajku od jego organizatorów. Udział biernych uczestników strajku nabiera cech ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych wówczas, gdy mają oni pełną świadomość bezprawności swego postępowania. Pomimo otrzymywanych ostrzeżeń i wezwań do zaniechania dalszego udziału w strajku kontynuowali go. Osoby organizujące strajk niezgodnie z przepisami ustawy i nim kierujące muszą jednak zostać uznane za w pełni świadome jego nielegalności - muszą znać zasady ustawowe w tym zakresie (wyrok SN z 18 marca 1992 r., I PRN 11/92).

Należy również pamiętać, że do stażu pracy pracownika wliczamy tylko okres udziału w legalnym strajku. W związku z tym okres niewykonywania pracy w związku z udziałem w strajku nielegalnym będzie wyłączony z jego stażu pracy.

Przykład

Pracownik zatrudniony 5 marca (jest to jego pierwsza praca zawodowa) uczestniczył w nielegalnym strajku od 20 do 29 marca. W związku z tym, że urlop wypoczynkowy w wymiarze cząstkowym przypada po przepracowaniu miesiąca, w tym przypadku moment nabycia prawa do tego urlopu zostanie przesunięty o 10 dni - okres strajku, który nie będzie wliczany do stażu pracy pracownika.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK