| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Wybory do rady pracowników

Wybory do rady pracowników

Co do zasady, rada pracowników może powstawać u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Możliwość wybierania członków rady pracowników mają pracownicy zatrudnieni u pracodawcy.

Omawiając problematykę rad pracowników nie można zapomnieć o jednym z podstawowych aspektów, a mianowicie o pytaniu kto może wybierać i być wybieranym do rady pracowników, czyli komu przysługuje czynne i bierne prawo wyborcze?

Pracownicy, którzy pragną powołania rady pracowników u swojego pracodawcy muszą zapoznać się z art. 9 ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 roku o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Dość oczywiste jest, że aby posiadać czynne i bierne prawo wyborcze koniecznie trzeba być pracownikiem zatrudnionym u pracodawcy, który organizuje radę pracowników. Jednak sam stosunek pracy łączący pracownika i pracodawcę nie jest wystarczający, aby mieć pewność, iż można wziąć udział w wyborach do rad pracowników niezależnie czy jako wyborca czy kandydat.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

W pierwszej kolejności omówmy prostszy aspekt prawa wyborczego a mianowicie możliwość wybierania członka rady pracowników, czyli czynnego prawa wyborczego.

Jak wcześniej wspominałem konieczne jest istnienie stosunku pracy łączącego pracodawcę z osobą pragnącą wziąć udział w wyborach.

Czynne prawo wyborcze przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy art. 9 ust. 1 wskazanej ustawy pozbawia czynnego prawa wyborczego jedynie pracowników młodocianych to znaczy pracowników zatrudnionych zgodnie z przepisami działu dziewiątego Kodeksu pracy. W praktyce może zaistnieć pewna wątpliwość czy pracownikom tymczasowym (zatrudnionych w agencji pracy tymczasowej) wykonującym pracę u pracodawcy organizującego radę pracowników przysługuje czynne prawo wyborcze z racji wykonywania pracy u tego pracodawcy. Ponieważ tych pracowników nie łączy stosunek pracy z pracodawcą nie posiadają oni czynnego prawa wyborczego u tego pracodawcy natomiast posiadają czynne prawo wyborcze w agencji pracy tymczasowej która ich zatrudnia.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy;

- Ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 roku o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewodka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Wybory do rady pracowników/fot.Fotolia
Wybory do rady pracowników/fot.Fotolia

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »