| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Wybory do rady pracowników

Wybory do rady pracowników

Co do zasady, rada pracowników może powstawać u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Możliwość wybierania członków rady pracowników mają pracownicy zatrudnieni u pracodawcy.

Omawiając problematykę rad pracowników nie można zapomnieć o jednym z podstawowych aspektów, a mianowicie o pytaniu kto może wybierać i być wybieranym do rady pracowników, czyli komu przysługuje czynne i bierne prawo wyborcze?

Pracownicy, którzy pragną powołania rady pracowników u swojego pracodawcy muszą zapoznać się z art. 9 ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 roku o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Dość oczywiste jest, że aby posiadać czynne i bierne prawo wyborcze koniecznie trzeba być pracownikiem zatrudnionym u pracodawcy, który organizuje radę pracowników. Jednak sam stosunek pracy łączący pracownika i pracodawcę nie jest wystarczający, aby mieć pewność, iż można wziąć udział w wyborach do rad pracowników niezależnie czy jako wyborca czy kandydat.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

W pierwszej kolejności omówmy prostszy aspekt prawa wyborczego a mianowicie możliwość wybierania członka rady pracowników, czyli czynnego prawa wyborczego.

Jak wcześniej wspominałem konieczne jest istnienie stosunku pracy łączącego pracodawcę z osobą pragnącą wziąć udział w wyborach.

Czynne prawo wyborcze przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy art. 9 ust. 1 wskazanej ustawy pozbawia czynnego prawa wyborczego jedynie pracowników młodocianych to znaczy pracowników zatrudnionych zgodnie z przepisami działu dziewiątego Kodeksu pracy. W praktyce może zaistnieć pewna wątpliwość czy pracownikom tymczasowym (zatrudnionych w agencji pracy tymczasowej) wykonującym pracę u pracodawcy organizującego radę pracowników przysługuje czynne prawo wyborcze z racji wykonywania pracy u tego pracodawcy. Ponieważ tych pracowników nie łączy stosunek pracy z pracodawcą nie posiadają oni czynnego prawa wyborczego u tego pracodawcy natomiast posiadają czynne prawo wyborcze w agencji pracy tymczasowej która ich zatrudnia.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy;

- Ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 roku o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewodka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Wybory do rady pracowników/fot.Fotolia
Wybory do rady pracowników/fot.Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »