| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Europejskie rady zakładowe - zmiana ustawy

Europejskie rady zakładowe - zmiana ustawy

Europejskie rady zakładowe to jedna z form systemu informacyjno-konsultacyjnego w przedsiębiorstwie o zasięgu ponadnarodowym, który działa na obszarze Unii Europejskiej. Rady mają prawo do konsultacji w sprawach dotyczących m.in.: nowych metod pracy, łączenia i podziału przedsiębiorstw czy zwolnień grupowych.

Pojęcie informowania i konsultacji

Ponadto do ustawy o europejskich radach zakładowych wprowadzono definicję informowania oraz doprecyzowano pojęcie konsultacji. Ilekroć w ustawie jest mowa o informowaniu, należy przez to rozumieć przekazywanie danych przez pracodawcę przedstawicielom pracowników w odpowiednim momencie, w odpowiedni sposób i o odpowiedniej treści, tak aby było możliwe zapoznanie się z podnoszoną sprawą i zbadanie jej oraz przeprowadzenie dogłębnej oceny ewentualnego wpływu w szczególności na prawa i obowiązki pracowników, a także – w razie potrzeby – przygotowanie konsultacji z właściwym organem danego przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym (art. 2 ust. 5a ustawy). Natomiast przez konsultację należy rozumieć nawiązywanie dialogu oraz wymianę poglądów między przedstawicielami pracowników a zarządem centralnym lub innym zarządem odpowiedniego szczebla w odpowiednim momencie, w odpowiedni sposób i o odpowiedniej treści, tak aby umożliwić przedstawicielom pracowników wyrażenie opinii na podstawie dostarczonych informacji na temat proponowanych działań, których dotyczą konsultacje, po to, aby w rozsądnym czasie działania te mogły być uwzględnione przez przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym (art. 2 pkt 6 ustawy).

Nowe pojęcia informowania i konsultacji powinny być uwzględnione we wszelkich porozumieniach, które ustalają sposób informowania pracowników i konsultacji z nimi (art. 6 ust. 1, art. 18 ust. 1 ustawy). Pod tym kątem należałoby zweryfikować również porozumienia zawarte przed wejściem w życie omawianych zmian.

Członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego

Istotne zmiany dotyczą powoływania członków specjalnego zespołu negocjacyjnego. Uchylono dotychczasowy zapis ustawy, zgodnie z którym specjalny zespół negocjacyjny składał się co najmniej z trzech członków, a maksymalnie z tylu, ile jest państw członkowskich. Uchylono także przepisy wskazujące, jak wyznacza się dodatkowych członków zespołu.

Obecnie członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego są wybierani lub wyznaczani proporcjonalnie do liczby pracowników zatrudnionych w każdym państwie członkowskim przez przedsiębiorstwo o zasięgu wspólnotowym lub grupę przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym, przez przyznanie 1 miejsca na grupę pracowników zatrudnionych w tym państwie członkowskim, reprezentującą 10% liczby pracowników zatrudnionych we wszystkich państwach członkowskich, lub na część tej grupy. A zatem jest konieczne zmodyfikowanie dotychczasowego sposobu wyłaniania członków specjalnego zespołu negocjacyjnego.

Porozumienie o ustanowieniu rady

Wiele zmian dotyczących treści porozumienia o ustanowieniu europejskiej rady zakładowej wprowadzono do art. 19 ustawy. Zmiany te mają m.in.:

  • równoważyć reprezentację pracowników pod względem działalności zawodowej, kategorii pracowników oraz płci,
  • określić metody powiązania informowania i konsultowania między europejską radą zakładową a krajowymi organami reprezentującymi pracowników oraz warunki i tryb renegocjacji porozumienia, w przypadku gdy dochodzi do zmian w strukturze przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym.

Podstawa prawna:

  • art. 1, 4 i 5 ustawy z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o europejskich radach zakładowych (DzU nr 213, poz. 1265),
  • art. 2 pkt 5a i 6, art. 6 ust. 1, art. 7, art. 18 ust. 1, art. 19 ustawy z 5 kwietnia 2002 r. o europejskich radach zakładowych (DzU nr 62, poz. 556 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK