| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Informacje dla rady pracowników przekazane e-mailem

Informacje dla rady pracowników przekazane e-mailem

Ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji nie wskazuje, w jaki sposób powinienem przekazywać informacje radzie pracowników. W celu sprawnej komunikacji utworzyłem wszystkim członkom rady pracowników na firmowym serwerze skrzynki internetowe i na nie przesyłam stosowne informacje. Okazuje się jednak, że niektórzy członkowie rady nie potrafią obsługiwać wiadomości e-mail i nie uznają przekazywania informacji w tym trybie. Czy przesyłając informacje przez internet jestem zwolniony z doręczania ich w inny sposób?

Musi Pan przekazywać radzie pracowników informacje w taki sposób, aby każdy z członków rady mógł zapoznać się z ich treścią.

Jeżeli chociaż jeden członek rady nie potrafi odebrać wiadomości e-mail, to dodatkowo musi Pan poinformować go w inny sposób.

Przepisy nie wskazują, w jakiej formie pracodawca powinien przekazywać radzie pracowników informacje, co nie oznacza, że może to czynić w sposób dowolny. Na pewno obie strony muszą zaakceptować formę przekazywania informacji. Jeśli jednej ze stron, w tym przypadku radzie pracowników, nie odpowiada odbieranie wiadomości e-mail, oznacza to, że strony nie uzgodniły tej kwestii.

WAŻNE

Informacje radzie pracowników można przekazywać w każdej formie, np. ustnie na spotkaniach, przez wymianę pism, wysyłając wiadomości e-mail.

Stosowana forma powinna umożliwić radzie (wszystkim jej członkom) zapoznanie się ze sprawą i przeanalizowanie otrzymywanych informacji. Jeżeli chociaż jeden z członków rady nie może zapoznać się z informacją przesłaną elektronicznie, to należy uznać, że pracodawca nie przekazał jej prawidłowo i musi dodatkowo udostępnić tę informację w inny sposób zaakceptowany przez członka rady.

W celu uniknięcia ewentualnych nieporozumień związanych z formą przekazywanych informacji strony powinny uzgodnić zasady i tryb przekazywania informacji w porozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. nr 79, poz. 550). Podpisywanie takiego porozumienia nie jest obowiązkowe, ale przydatne w praktyce. Podobne porozumienia podpisują zakładowe organizacje związkowe z pracodawcami, nazywając je zasadami współpracy. Wszelkie tego typu dokumenty, chociaż nie zawsze są ustawowo wymagane, ułatwiają stronom współpracę i pozwalają na uniknięcie wielu nieporozumień.

Jeżeli zaproponuje Pan podpisanie porozumienia i rada pracowników zgodzi się w nim na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną w wiadomościach e-mail, to będzie Pan zwolniony z obowiązku przekazywania informacji w innym trybie.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »