| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Rada pracowników

Rada pracowników

Jakie sankcje grożą pracodawcy, gdy nie poinformuje pracowników o prawie wyboru rady pracowników oraz gdy nie zorganizuje do niej wyborów?

W takim przypadku pracodawca może zostać ukarany karą grzywny lub ograniczenia wolności.

Wybory do rady pracowników na nową kadencję będą przeprowadzone bez udziału związków zawodowych. Wyboru dokonają sami pracownicy. W świetle obowiązujących przepisów pracodawca ma obowiązek powiadomić pracowników o ich prawie do wyboru członków kolejnej rady pracowników co najmniej na 60 dni przed upływem kadencji rady pracowników, która trwa 4 lata od dnia wyborów (art. 11 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, DzU nr 79, poz. 550 ze zm.). Kolejne wybory są organizowane przez pracodawcę na pisemny wniosek grupy co najmniej 10% pracowników, co oznacza, że pracodawca nie może podjąć decyzji bez inicjatywy co najmniej części pracowników. Następnie pracodawca powiadamia pracowników o terminie przeprowadzenia wyborów oraz terminie zgłaszania kandydatów na członków rady w sposób u niego przyjęty. Ma na to 30 dni przed dniem wyborów. Termin zgłoszenia kandydatów na członków rady pracowników wynosi 21 dni (art. 8 ww. ustawy).

Wniesienie wniosku zobowiązuje pracodawcę do podjęcia działań w celu zorganizowania wyborów, zwłaszcza do powiadomienia pracowników o terminie wyborów oraz o zasadach zgłaszania kandydatów. Pracownicy muszą mieć faktyczną możliwość zapoznania się z powiadomieniem.

Osoba, która wbrew przepisom ustawy:

  • uniemożliwia utworzenie rady pracowników,
  • nie podaje informacji o osiągnięciu wielkości zatrudnienia co najmniej 50 pracowników,
  • nie organizuje wyborów rady pracowników lub je utrudnia,
  • nie informuje rady pracowników lub nie przeprowadza z nią konsultacji w sprawach określonych w ustawie lub utrudnia przeprowadzenie konsultacji,
  • dyskryminuje członka rady pracowników w związku z wykonywaniem przez niego czynności związanych z informowaniem i przeprowadzaniem konsultacji

– podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny (art. 19 ww. ustawy).

Oskarżycielem publicznym jest w takiej sytuacji inspektor pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK