| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Szansa na wydłużenie stażu pracy

Szansa na wydłużenie stażu pracy

Nie zawsze pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym będziemy mogli zaliczyć do pracowniczego stażu pracy, mimo że pracownik prawie w 100% spełnia jeden z warunków określonych przepisami.

Przykład

Pracownik wykonywał pracę w gospodarstwie rolnym rodziców w okresie wakacji, w czasie trwania nauki w szkole średniej, po ukończeniu 16. roku życia. Okresu tego pracodawca nie może zaliczyć do pracowniczego stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej, bowiem gospodarstwo rolne nie zostało objęte i prowadzone przez pracownika. Praca w gospodarstwie po ukończeniu 16. roku życia nie zostałaby również wliczona do pracowniczego stażu pracy, nawet w przypadku objęcia i prowadzenia go przez pracownika. Jak wynika z brzmienia art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy, pracownik ubiegający się o wliczenie pracy na roli do pracowniczego stażu pracy powinien codziennie i faktycznie wykonywać tę pracę w gospodarstwie rolnym rodziców. Nie można uznać pracy na roli za okresy faktycznej pracy w gospodarstwie rolnym w sytuacji, gdy praca ta polegała na pomocy rodzicom podczas ferii, wakacji.

Ustawa nie wskazuje, aby warunkiem wliczenia pracy w gospodarstwie rolnym wykonywanej po ukończeniu 16. roku życia było:

• objęcie tego gospodarstwa w całości,

• objęcie gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia bezpośrednio po okresie pracy w gospodarstwie rodziców lub teściów.

Do pracowniczego stażu pracy wlicza się okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców, poprzedzające objęcie gospodarstwa rolnego teściów i rozpoczęcie jego prowadzenia, jeżeli przypadają one w czasie przed zatrudnieniem pracownika w ramach stosunku pracy (tak orzekł SN w wyroku z 14 października 1994 r., I PRN 82/94, OSNP 1995/2/23).

Okres pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia prowadzonym przez rodziców podlega wliczeniu do stażu pracy uprawiającego do nagrody jubileuszowej również w sytuacji, gdy po okresie tej pracy dana osoba obejmuje gospodarstwo teściów i rozpoczyna jego prowadzenie osobiście lub ze współmałżonkiem (uchwała SN z 8 czerwca 1993 r. I PZP 20/93, OSNC 1994/1/9).

Ubezpieczony domownik

Pracodawca będzie zobowiązany doliczyć do pracowniczego stażu pracy przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (DzU z 1989 r. nr 24, poz. 133 ze zm.) do 31 grudnia 1990 r. domownikiem był członek rodziny rolnika, jak też inna osoba pracująca w gospodarstwie rolnym, jeżeli pozostawały we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem, ukończyły 16 lat, nie podlegały obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów i praca w gospodarstwie rolnym stanowiła dla nich główne źródło utrzymania.

Od 1 stycznia 1991 r. domownikiem jest osoba bliska rolnikowi, która spełnia łącznie następujące warunki:

• ukończyła 16 lat,

• pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa albo w bliskim sąsiedztwie,

• stale pracuje w tym gospodarstwie i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

W tym przypadku okres pracy w gospodarstwie rolnym może być zaliczony do pracowniczego stażu pracy po udowodnieniu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za domownika.

Joanna Skrobisz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK