| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wynagrodzeniowe i pozawynagrodzeniowe świadczenia pieniężne

Wynagrodzeniowe i pozawynagrodzeniowe świadczenia pieniężne

Do składników wynagrodzenia należą tylko te świadczenia pieniężne, które są związane z wykonywaniem pracy na zajmowanym stanowisku, np. premie.

Bony, dofinansowanie nauki, dodatki reprezentacyjne

Poza podstawowymi i dodatkowymi składnikami wynagrodzenia pracodawca może wprowadzić również inne, pozawynagrodzeniowe świadczenia związane ze stosunkiem pracy. Prawo do takich świadczeń powstaje po zaistnieniu określonych okoliczności, ale nie jest ściśle związane z wykonywaniem pracy. Dotyczy to np. stawek przyznawanych pracownikom na pokrycie kosztów reprezentacji firmy.

Przykład

Pracownicy zatrudnieni na stanowisku handlowców otrzymują tzw. dodatek reprezentacyjny w wysokości 1000 zł miesięcznie. Dodatek ten powinien być przeznaczony na koszty reprezentowania firmy, np. lunch z klientem firmy, podarunki dla kontrahentów.

Podobny charakter mają bony (np. świąteczne) przyznawane pracownikom, a finansowane ze środków pracodawcy. Nie mają one charakteru wynagrodzeniowego. Choć związane są ze stosunkiem pracy, nie są ekwiwalentem za wykonaną pracę, a jedynie dodatkowym świadczeniem przyznanym pracownikowi.

Podobnie traktowane są kwoty stanowiące sfinansowanie czy dofinansowanie nauki pracownika. Nie rekompensują wykonanej przez pracownika pracy, lecz są jedynie dodatkowym świadczeniem przyznanym przez pracodawcę.

Przykład

Pracodawca wprowadził w regulaminie pracy zapis, zgodnie z którym pracownicy podejmujący naukę na studiach wyższych na kierunku zgodnym z wykonywaną pracą mają prawo do 30% dofinansowania kosztów tej nauki przez pracodawcę. Przyznane dofinansowanie nie jest składnikiem wynagrodzenia.

Wszelkie świadczenia pieniężne ze stosunku pracy, które nie mają charakteru wynagrodzeniowego, nie są wliczane do pochodnych składników wynagrodzenia, np. wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenia chorobowego czy wynagrodzenia za czas płatnych zwolnień od pracy. A zatem ich wypłacenie nie wpływa na wysokość przysługującego pracownikowi wynagrodzenia, zarówno tego o charakterze podstawowym, jak i dodatkowym.

Ich wypłatę warunkują również ustalone przez pracodawcę przepisy, odbierając lub dając do nich prawo w określonych przypadkach.

Podstawa prawna:

  • art. 771 § 1 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK