| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy przy liczeniu stażu pracy do nagrody jubileuszowej można pominąć staż w prywatnych firmach

Czy przy liczeniu stażu pracy do nagrody jubileuszowej można pominąć staż w prywatnych firmach

Jesteśmy państwowym zakładem pracy. W naszym zakładzie są wypłacane nagrody jubileuszowe. Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć zapis, że do okresów zatrudnienia uprawniających do nagrody jubileuszowej zaliczamy tylko okresy pracy świadczonej w instytucjach państwowych, pomijając prywatne firmy? Czy taki zapis nie będzie naruszał prawa?

RADA

Nie mogą Państwo zawrzeć takiego zapisu w regulaminie wynagradzania. Wprowadzenie go do regulaminu będzie naruszeniem zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

UZASADNIENIE

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym, wynikającym z przepisów Kodeksu pracy. Gratyfikacja ta jest uhonorowaniem wieloletniej pracy, ale ustawowe prawo do niej, na podstawie odrębnych przepisów, mają tylko niektóre grupy zawodowe należące do sfery budżetowej (np. nauczyciele, pracownicy samorządowi). Pozostali pracownicy mogą liczyć na nagrodę tylko wówczas, jeżeli zakład pracy tak postanowi w swoich wewnętrznych regulacjach płacowych. Może to być układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania bądź, jeśli firma nie jest zobowiązana do jego tworzenia, umowa o pracę. W tych aktach pracodawca powinien określić zasady przyznawania nagród oraz ich wysokość. Kryterium uprawniającym do nagrody jest staż pracy, czyli okres pozostawania w stosunku pracy (praca wykonywana na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę). Pracodawca może ustalić, że bierze pod uwagę tylko zakładowy staż lub staż w danej branży, lub ogólny, czyli wszystkie okresy zatrudnienia.

WAŻNE!

Pracownicy spoza sfery budżetowej mogą otrzymywać nagrodę jubileuszową tylko wówczas, gdy zakład pracy tak postanowi w swoich wewnętrznych regulacjach płacowych.

Jednak o przyznaniu nagrody nie powinna decydować własność firmy. Rozróżnienie stażu pracy na staż w zakładzie państwowym czy prywatnym i uzależnienie od tego wypłaty nagrody jubileuszowej jest przejawem dyskryminacji. Stanowisko to potwierdza również Sąd Najwyższy. W orzeczeniu z 10 października 2007 r. (II PK 38/07) Sąd Najwyższy uznał, że postanowienia wewnątrzzakładowych przepisów płacowych dotyczące nabycia prawa do nagrody jubileuszowej powinny respektować zasadę równego traktowania w zakresie wynagradzania (art. 183c Kodeksu pracy). Zgodnie z tą zasadą, pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Sąd stwierdził, że wykluczenie z okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej okresów pracy tylko dlatego, że zostały odbyte w prywatnym zakładzie pracy jest nierównym traktowaniem w zatrudnieniu.

W związku z tym nie powinni Państwo pomijać w stażu uprawniającym do nagrody jubileuszowej okresów zatrudnienia, jakie pracownik odbył w prywatnej firmie. W przeciwnym razie narażą się Państwo na zarzut dyskryminacji w zatrudnieniu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »