| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Minimalne wynagrodzenie młodocianego zatrudnionego przy pracach lekkich

Minimalne wynagrodzenie młodocianego zatrudnionego przy pracach lekkich

Zastanawiam się nad zatrudnieniem w sezonie letnim (przy tzw. pracach lekkich) pracowników młodocianych (na podstawie umów o pracę). Czy wynagrodzenie minimalne pracowników młodocianych zatrudnionych przy pracach lekkich jest takie same jak w przypadku pracowników młodocianych zatrudnionych w pierwszym roku w celu przygotowania zawodowego?

Korzyści

Do rocznego okresu pracy, od którego jest uzależniona możliwość wynagradzania stawką równą 80% wynagrodzenia minimalnego, nie należy wliczać okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Zatrudnienie przy pracach lekkich nie jest zatrudnieniem w celu przygotowania zawodowego. Zatem zakłada się, że młodociany ma już jakieś kwalifikacje zawodowe lub że nie są one potrzebne do wykonywania danej pracy. Jednak nadal zatrudnienie młodocianego, także przy takich pracach, podlega specyficznym ograniczeniom przewidzianym w odniesieniu do prac lekkich, a także ograniczeniom zawartym w pozostałych przepisach kodeksowych dotyczących młodocianych.

Praca lekka jest to praca, która nie powoduje zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, nie może także utrudniać wykonywania obowiązku szkolnego przez młodocianego. Wykaz prac lekkich określa pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy. Wykaz ten nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym.

Podstawa prawna:

art. 190, art. 2001, art. 204 Kodeksu pracy,

§ 1, § 19 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU nr 60, poz. 278 ze zm.),

art. 6 ust. 1-2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.),

rozporządzenie z 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r. (DzU nr 171, poz. 1209).

Agnieszka Bolesta-Borkowska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »