| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wysokość wynagrodzenia - zmiana wynagrodzenia w trakcie miesiąca

Wysokość wynagrodzenia - zmiana wynagrodzenia w trakcie miesiąca

Wysokość wynagrodzenia za wykonywaną pracę może ulec zmianie w trakcie miesiąca. Jak wówczas należy ustalić wysokość wynagrodzenia za dany miesiąc pracy?

  • od 1 do 16 czerwca 2013 r.: 2500 zł : 160 godz. (liczba godzin do przepracowania w czerwcu) = 15,63 zł; 15,63 zł x 80 godzin (liczba godzin do przepracowania po zmianie wynagrodzenia) = 1250,40 zł; 2500 zł – 1250,40 zł = 1249,60 zł (wynagrodzenie za część miesiąca przed zmianą),
  • od 17 do 30 czerwca 2013 r.: 3200 zł : 160 godz. (liczba godzin do przepracowania w czerwcu) = 20 zł; 20 zł x 80 godzin (liczba godzin do przepracowania przed zmianą wynagrodzenia) = 1600 zł; 3200 zł – 1600 zł = 1600 zł (wynagrodzenie za część miesiąca po zmianie).

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Zmiana warunków umowy o pracę, w tym zmiana warunków dotyczących wynagrodzenia wymaga formy pisemnej (art. 29 § 4 Kodeksu pracy). Niezachowanie tej formy nie oznacza jednak, że taka zmiana jest nieważna. W wyroku z 22 lutego 2008 r. (I PK 208/07) Sąd Najwyższy podkreślił, że:

(...) zmiana warunków pracy dokonać się może niekoniecznie w formie pisemnej, ponieważ przepis art. 29 § 4 k.p. taką formę przewiduje jedynie dla celów dowodowych (...).

Zastrzeżenie formy pisemnej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności (art. 74 § 1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy). Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że obniżenie wysokości wynagrodzenia za wypowiedzeniem dla swej skuteczności, co do zasady, nie może mieć charakteru dorozumianego i musi nastąpić z zachowaniem formy pisemnej. Jeżeli jednak modyfikacja warunków płacowych następuje na podstawie porozumienia stron, zachowanie tej formy nie jest bezwzględne. W wyroku z 23 sierpnia 2007 r. (I BP 6/07) Sąd Najwyższy stwierdził, że:

(...) oświadczenia woli stron umowy o pracę zarówno przy jej zawarciu, jak i przy modyfikacji jej treści nie muszą być złożone na piśmie ani nawet nie muszą być wyraźne (np. przez złożenie wyraźnego ustnego oświadczenia woli). Zgodnie z art. 60 k.c., który ma zastosowanie do stosunków pracy na podstawie art. 300 k.p., wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (...).

UWAGA!

Zmiana warunków wynagradzania bez zachowania formy pisemnej jest ważna, ale do celów dowodowych wskazane jest jej potwierdzenie na piśmie.

Podstawa prawna:

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »