| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy pracodawca może żądać zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia

Kiedy pracodawca może żądać zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia

Pracownicy naszej firmy mają prawo do premii regulaminowej w wysokości do 3 tys. zł za zrealizowanie celów określonych w regulaminie premiowania (3 tys. zł przysługuje za 100% zrealizowanych celów). Jest ona wyliczana przez dział finansowy na podstawie określonego wzoru matematycznego. Jedna z pracownic otrzymuje przeciętnie co miesiąc premię w wysokości ok. 2 tys. zł. W jednym z miesięcy otrzymała premię w wysokości 3 tys. zł. Po kilkunastu dniach zauważyliśmy błąd w rozliczeniach i okazało się, że wypłaciliśmy pracownicy premię w wysokości zawyżonej o 1 tys. zł. Wezwaliśmy pracownicę do zwrotu nadpłaty. Oświadczyła jednak, że nie może tego zrobić, bo otrzymaną premię wydała na spłatę kredytu. Czy w tej sytuacji mamy roszczenie o zwrot nadpłaconej premii?

Jeżeli pracownica odmówiła zwrotu nadpłaconej premii, mogą Państwo wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o jej zwrot. Przed sądem będą musieli jednak Państwo wykazać, że pracownica wydatkowała nadpłaconą kwotę mając świadomość, że została jej wypłacona przez pomyłkę.

Zatrudniony nie musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu nadwyżki wynagrodzenia, a tym samym z chwilą jej otrzymania może wydatkować ją w taki sposób, że nie będzie już wzbogacony (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 31/10). Zatem w takiej sytuacji nie można powoływać się na przepisy Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 405–411 Kodeksu cywilnego), jako podstawę do domagania się od pracownika zwrotu nienależnie wypłaconego świadczenia. Nadwyżkę wynagrodzenia pracownik może traktować jak decyzję pracodawcy o podwyższeniu jego wynagrodzenia, przyznaniu nagrody czy – jak w opisanym przypadku – przyznaniu premii w prawidłowej wysokości obliczonej na podstawie danych, którymi pracownik bezpośrednio nie dysponuje. Ciężar wykazania, że zatrudniony miał świadomość nienależności świadczenia (np. wydał kwotę nadwyżki po otrzymaniu informacji od pracodawcy, że została ona wypłacona nienależnie) spoczywa na pracodawcy.

Zagrożenia (–)

Pracodawca może dochodzić od pracownika zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia tylko w razie wykazania, że pracownik wydatkując nienależne pieniądze miał świadomość, że zostały mu wypłacone przez pomyłkę.

PRZYKŁAD

Pracownik 10 października br. otrzymał przelewem premię regulaminową w wysokości 1000 zł. Następnego dnia został wezwany do działu kadr, gdzie poinformowano go, że premia została mu wypłacona w nieprawidłowej wysokości i powinien otrzymać jej tylko 500 zł. Na potwierdzenie przedstawiono mu wyliczenia będące podstawą naliczenia premii. Pracownik odmówił zwrotu i 15 października br. całą otrzymaną kwotę przeznaczył na spłatę raty kredytu. W takiej sytuacji pracodawca jest w stanie udowodnić, że wydając premię pracownik miał świadomość, że kwota 500 zł jest mu nienależna, a tym samym dochodzić jej zwrotu na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Otrzymując wynagrodzenie w zawyżonej wysokości pracownik ufa, że wypłacona kwota jest mu należna m.in. wtedy, gdy:

  • ma przyznane prawo do danego składnika wynagrodzenia,
  • wysokość danego składnika nie jest stała i zależy od wielu zmiennych (np. od wyników finansowych danego działu, od dokonanej przez przełożonego oceny stopnia realizacji przez pracownika ustalonego planu itp.),
  • naliczenie i wypłata wynagrodzenia jest dokonana przez wyspecjalizowany dział zajmujący się sprawami kadrowo-płacowymi.

Jeżeli ustalenie wysokości składnika wynagrodzenia zależy od wyliczeń dokonanych przez pracodawcę (np. na podstawie danych, którymi pracownik nie dysponuje, jak m.in. wynik finansowy danego działu za dany kwartał), ponosi on odpowiedzialność także za prawidłowe ustalenie kwoty do wypłaty. Powinien jednak na żądanie pracownika udostępnić mu dokumenty będące podstawą naliczenia jego wynagrodzenia (art. 85 § 5 Kodeksu pracy).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »