| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie pożyczki dla pracownika należy opodatkować

Jakie pożyczki dla pracownika należy opodatkować

Pracodawca może udzielać pracownikom pożyczek zarówno oprocentowanych, jak i nieoprocentowanych. Zdaniem organów podatkowych, niezapłacone odsetki z tytułu nieoprocentowanej umowy pożyczki nie są dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Jest tak m.in. wówczas, gdy pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i zasady ich przyznawania są jednolite dla wszystkich pracowników.

W przypadku umorzenia pożyczki byłemu pracownikowi-emerytowi w wyższej kwocie niż 2280 zł, od różnicy należy pobrać 10% zryczałtowany podatek (art. 30 ust. 1 pkt 4 updof). Jeżeli przedmiotem świadczenia dla emeryta nie są pieniądze, jest on zobowiązany jako podatnik wpłacić płatnikowi (byłemu pracodawcy) kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem tego świadczenia (art. 41 ust. 7 pkt 2 updof). Ponieważ świadczenie w postaci umorzenia pożyczki nie wiąże się z wypłatą pieniędzy, przed dokonaniem umorzenia emeryt powinien wpłacić pracodawcy zryczałtowany podatek (gotówką lub przelewem). Płatnik ma obowiązek przekazać go w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano ten podatek, na rachunek właściwego urzędu skarbowego (art. 42 ust. 1 updof).

WAŻNE!

Przed dokonaniem umorzenia pożyczki w kwocie wyższej niż 2280 zł, były pracownik-emeryt powinien wpłacić pracodawcy zryczałtowany podatek.

Powyższe potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 stycznia 2012 r. (sygn. ILPB2/415–1012/11–4/AJ). Organ podatkowy stwierdził, że kwota umorzonej pożyczki z zfśs na rzecz byłego pracownika, posiadającego w chwili dokonania umorzenia status emeryta bądź rencisty, stanowi dla tego pracownika przychód, podlegający opodatkowaniu 10% podatkiem zryczałtowanym. Z opodatkowania jest jednak zwolniona kwota umorzenia do wysokości rocznego limitu określonego w art. 21 ust. 1 pkt 38 updof, tj. do kwoty 2280 zł.

PRZYKŁAD

Jan N. jest obecnie nigdzie niezatrudnionym emerytem. Jako pracownik zaciągnął pożyczkę z zfśs na cele mieszkaniowe. Do spłaty pozostała mu kwota 10 000 zł. Komisja zfśs podjęła decyzję o umorzeniu tej kwoty. Jan N. nie otrzymał od początku roku żadnych świadczeń w związku z łączącym go uprzednio z tym zakładem stosunkiem pracy. W takiej sytuacji były pracownik osiągnie przychód w wysokości 10 000 zł, przy czym kwota 2280 zł będzie zwolniona z podatku. Zryczałtowany podatek według stawki 10% wyniesie 772 zł, tj. (10 000 zł – 2280 zł) x 10%. Przed umorzeniem pożyczki Jan N. powinien wpłacić tę kwotę płatnikowi (byłemu pracodawcy).

Umorzenie pożyczki z powodu śmierci pracownika

Jeżeli z umowy pożyczki lub z regulaminów wewnętrznych obowiązujących u pracodawcy w tym zakresie wynika, że z chwilą śmierci pracownika pożyczka ulega umorzeniu, wówczas nie powstanie przychód po stronie pracownika (pracownik przestał być podatnikiem). Tak wynika m.in. z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 lutego 2012 r. (sygn. IPTPB1/415–309/11–4/ASZ). Dotyczyła ona sytuacji, gdy w regulaminie zfśs i w umowie o udzielenie pożyczki z tego funduszu nie było zapisu o obowiązku regulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobiercę po śmierci pożyczkobiorcy. W regulaminie zawarto natomiast zapis o treści: „W razie śmierci pożyczkobiorcy kwota niespłacona podlega umorzeniu”. Organ podatkowy stwierdził, że skoro z chwilą śmierci pożyczkobiorcy udzielona z zfśs niespłacona kwota pożyczki wraz z odsetkami podlega na mocy regulaminu umorzeniu, nie skutkuje to dla małżonka pracownika powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-8C.

W sytuacji gdy żadne zapisy nie precyzują obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobiercę (w tym współmałżonka), a udzielona pożyczka jest umarzana w związku ze śmiercią pracownika (np. na podstawie postanowień zawartych w regulaminie zfśs), zobowiązanie z tytułu zaciągniętej pożyczki wygasa z chwilą śmierci pracownika. Podobnie stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 17 stycznia 2012 r. (sygn. ILPB2/415–1020/11–6/TR). Dotyczyła ona przypadku, gdy zapisy umów o pożyczki nie zawierały postanowień dotyczących ewentualnego wygaśnięcia zobowiązania lub jego przejścia na spadkobierców pożyczkobiorców. W przypadku śmierci pożyczkobiorców, pożyczki były umarzane pożyczkobiorcom. Organ skarbowy zwrócił uwagę, że na skutek śmierci ustaje byt prawnopodatkowy pożyczkobiorców jako podatników. Jeżeli żadne zapisy nie precyzują obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobierców, natomiast udzielone pożyczki są umarzane zmarłym pracownikom (pożyczkobiorcom), to na pracodawcy nie ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK