| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie pożyczki dla pracownika należy opodatkować

Jakie pożyczki dla pracownika należy opodatkować

Pracodawca może udzielać pracownikom pożyczek zarówno oprocentowanych, jak i nieoprocentowanych. Zdaniem organów podatkowych, niezapłacone odsetki z tytułu nieoprocentowanej umowy pożyczki nie są dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Jest tak m.in. wówczas, gdy pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i zasady ich przyznawania są jednolite dla wszystkich pracowników.

PRZYKŁAD

Obowiązujący u pracodawcy regulamin zfśs przewiduje możliwość udzielania pracownikom pożyczek na cele mieszkaniowe oprocentowanych według stałej stopy procentowej w wysokości 4% rocznie. Regulamin przewiduje możliwość obniżenia tego oprocentowania ze względu na szczególnie trudną sytuację pracownika.

We wrześniu zostało zalane mieszkanie jednej z pracownic. Ponadto ta osoba opiekuje się ciężko chorym mężem. Komisja rozpatrująca wniosek pracownicy o przyznanie pożyczki na remont mieszkania zgodziła się na oprocentowanie w wysokości 1% w skali roku. W takiej sytuacji pracownica nie otrzyma nieodpłatnego świadczenia z tytułu otrzymania pożyczki na korzystniejszych warunkach niż pozostali pracownicy. Wynika to z tego, że o pożyczkę mogą ubiegać się wszyscy pracownicy, gdyż warunki jej otrzymania i przyznania określa regulamin zfśs. Pracownicy, którzy znaleźliby się w podobnej sytuacji, prawdopodobnie także otrzymaliby pożyczkę z korzystnym oprocentowaniem.

Umorzenie pożyczki

Umorzenie pożyczki (zarówno udzielonej ze środków obrotowych, jak i z funduszu socjalnego) będzie stanowiło dla pracownika opodatkowany przychód w wysokości kwoty umorzenia. Tak wynika m.in. z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 lutego 2012 r. (sygn. IPTPB1/415–308/11–2/ASZ), w której stwierdził, że w przypadku pracowników kwota umorzonej części pożyczki stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy opodatkowany na analogicznych zasadach, jak pozostałe przychody z tego źródła.

Umorzona pożyczka a zwolnienie z podatku świadczeń z zfśs

Umorzenie pożyczki dla pracownika podlega opodatkowaniu. Zwolniona z podatku jest bowiem wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof).

Umorzenie nie jest świadczeniem pieniężnym. Takie stanowisko wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 maja 2011 r. (sygn. IPPB4/415–222/11–2/MP). Według organu, (...) w przypadku umorzenia udzielonych przez pracodawcę pożyczek na sfinansowanie celów mieszkaniowych, to pracodawca podejmuje decyzję o umorzeniu pożyczki, a pracownik (dłużnik) wyraża wolę skorzystania z umorzenia. Skoro zatem charakter „pieniężny” sugeruje swobodne dysponowanie środkami płatniczymi, to uprawnione jest stwierdzenie, że umorzenie pożyczki nie ma charakteru świadczenia pieniężnego, ponieważ umorzenie nie polega na wypłaceniu pracownikowi określonej kwoty w pieniądzu, którą może on swobodnie dysponować. Oznacza to, że świadczenie polegające na umorzeniu pożyczki przeznaczonej na sfinansowanie celów mieszkaniowych, jakkolwiek stanowi przysporzenie dla pracownika, nie jest świadczeniem pieniężnym zwolnionym z podatku, o którym mowa art. 21 ust. 1 pkt 67 updof (...).

Gdy pracownik, który otrzymał pożyczkę, uzyska status emeryta

Świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, są zwolnione z podatku do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 updof). W tym przypadku ustawodawca nie określił rodzaju świadczenia podlegającego zwolnieniu, a zatem świadczenie w postaci umorzenia pożyczki dla emeryta lub rencisty w związku z łączącym go uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy może być zwolnione z podatku do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł (zakładając, że podatnik nie otrzyma w roku podatkowym innych świadczeń z tego tytułu, objętych zwolnieniem, które zmniejszałyby ten limit, np. zapomogi, bonów świątecznych). W konsekwencji może dochodzić do sytuacji, że co roku takiej osobie byłaby umarzana pożyczka do wysokości ww. limitu i takie świadczenie corocznie byłoby zwolnione z podatku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK