| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy należy opodatkować zasiłek wypłacony pracownikowi i zleceniobiorcy

Czy należy opodatkować zasiłek wypłacony pracownikowi i zleceniobiorcy

Nasza firma po raz pierwszy w tym roku jest płatnikiem zasiłków z ubezpieczeń społecznych. We wrześniu 2012 r. po raz pierwszy będziemy wypłacać zasiłek chorobowy zleceniobiorcy. Czy od tego zasiłku powinniśmy naliczyć podatek? Czy występują różnice w naliczaniu podatku od zasiłku w przypadku pracownika i zleceniobiorcy? W jaki sposób wykazać naliczony podatek w rocznej informacji podatkowej?

Od zasiłku chorobowego wypłacanego zleceniobiorcy nie powinni Państwo pobierać zaliczki na podatek. Zasiłek należy wykazać w informacji PIT-8C, którą zleceniobiorca i urząd skarbowy powinni otrzymać do końca lutego 2013 r. Natomiast od zasiłku wypłaconego pracownikowi powinni Państwo naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Podatek ten trzeba będzie również wykazać w rocznej deklaracji podatkowej (PIT-11, PIT-40) łącznie z podatkiem naliczonym i pobranym od przychodów ze stosunku pracy.

Przychody z tytułu wykonywania umowy zlecenia są przychodami z działalności wykonywanej osobiście (z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej).

Zleceniodawca, który wypłaca świadczenia z tytułu działalności wykonywanej osobiście (w tym z tytułu umowy zlecenia), pełni rolę płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną lub jej jednostką organizacyjną bądź jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej (art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof).

W związku z tym od przychodów ze zlecenia musi pobierać zaliczkę na podatek (ewentualnie podatek ryczałtowy przy tzw. małych umowach zlecenia).

Zleceniodawca nie ma takiego obowiązku, gdy wypłaca zleceniobiorcy zasiłek chorobowy. Zasiłek chorobowy jest bowiem przychodem z innych źródeł, a takie przychody w przypadku zleceniobiorcy podlegają opodatkowaniu dopiero w rozliczeniu rocznym wraz z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej.

WAŻNE!

Zleceniodawca nie powinien pobierać zaliczki na podatek od zasiłku wypłacanego zleceniobiorcy.

Zleceniodawca ma jedynie obowiązek wykazać ten zasiłek w informacji sporządzonej na druku PIT-8C, którą do końca lutego następnego roku podatkowego powinien otrzymać zleceniobiorca i jego urząd skarbowy (art. 42a updof). Zasiłek wykazany w tej informacji zleceniobiorca powinien doliczyć do pozostałych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych i rozliczyć w zeznaniu rocznym w terminie do 30 kwietnia następnego roku.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca we wrześniu 2012 r. otrzymał wynagrodzenie brutto w kwocie 2542 zł oraz zasiłek chorobowy w wysokości 520 zł. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu, a także przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Prawidłowe rozliczenie jej wynagrodzenia za wrzesień br. powinno wyglądać następująco:

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »