| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę i z zasiłków

Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika jest nie tylko dokonywanie potrąceń ustawowych z wynagrodzenia pracownika, ale również tych, które wynikają z działań komorniczych i administracyjnych. Aby prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę, należy pamiętać o ochronie, jaką to wynagrodzenie jest objęte przez przepisy Kodeksu pracy.

WAŻNE!

Jeśli pracownik wykonuje dodatkowo prace zlecone, wynagrodzenie za te zlecenia może zostać potrącone w pełnej wysokości, bez ograniczeń.

Pracodawca, który jednocześnie dokonuje potrącenia z wynagrodzenia ze stosunku pracy i z przychodów za prace zlecone, powinien odrębnie ustalać kwoty podlegające potrąceniom od przychodów z tych tytułów.

Jeżeli mamy do czynienia z innymi należnościami do potrącenia niż komornicze, np. na rzecz zleceniodawcy, należy przyjąć, że zleceniodawca może dokonać potrącenia za zgodą zleceniobiorcy.

VIII. Obowiązki pracodawcy po rozwiązaniu stosunku pracy z dłużnikiem

Jeżeli pracodawca rozwiązał umowę o pracę z pracownikiem, którego wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika, musi powiadomić o tym komornika i zawrzeć właściwe informacje w świadectwie pracy. Nie ma takiej potrzeby jedynie wówczas, gdy z tym samym pracownikiem został nawiązany nowy stosunek pracy lub zlecenia albo gdy zakład pracy przeszedł na inną osobę, jeżeli osoba ta wiedziała o zajęciu. Wówczas nadal obowiązuje zajęcie, na podstawie którego dotychczas były dokonywane potrącenia.

Pracodawca, który nie będzie zatrudniał zwalnianego pracownika, którego dotyczyło zajęcie, musi umieścić w świadectwie pracy wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia. Wzmianka ta powinna zawierać:

  • oznaczenie komornika, który zajął należność,
  • numer sprawy egzekucyjnej,
  • wysokość potrąconych kwot.

Nowy pracodawca, któremu pracownik przedstawi świadectwo pracy ze wzmianką o zajęciu wynagrodzenia, zawiadamia o zatrudnieniu pracownika pracodawcę, który wydał świadectwo, oraz komornika wskazanego w świadectwie pracy.

Jeżeli pracownik nie przedłoży świadectwa pracy, a pracodawca dowie się, gdzie był on wcześniej zatrudniony, ma obowiązek zawiadomić poprzedniego pracodawcę o zatrudnieniu tej osoby. Obowiązku takiego nie ma wtedy, gdy pracownik przedstawi zaświadczenie poprzedniego zakładu stwierdzające, że jego należności nie były zajęte (art. 884 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego).

W sytuacji gdy były pracodawca pracownika, którego wynagrodzenie było zajęte, posiada informacje o nowym pracodawcy tej osoby, ma obowiązek przesłać nowemu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia oraz powiadomić o tym komornika i dłużnika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne. Nowy pracodawca ma obowiązek dokonywać potrąceń na podstawie otrzymanego zawiadomienia (art. 884 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego).

WAŻNE!

Nowy pracodawca, który otrzymał od poprzedniego pracodawcy dłużnika informację o zajęciu komorniczym, ma obowiązek dokonywać potrąceń na podstawie tego zajęcia i informacji od poprzedniego pracodawcy o dokonanych potrąceniach.

Pracodawcę, który zaniedbał obowiązek przesłania zawiadomienia lub dokumentów zajęcia wynagrodzenia nowemu pracodawcy dłużnika, komornik może ukarać karą grzywny w wysokości do 2000 zł. Grzywna może być powtórzona, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie.

Komornik nakłada grzywnę na pracodawcę, jeśli jest on osobą fizyczną. Gdy pracodawca nie jest osobą fizyczną, grzywna jest nakładana na pracownika lub wspólnika odpowiedzialnego za wykonanie tych obowiązków. Jeśli taki pracownik/wspólnik nie został wyznaczony i nie ma możliwości ustalenia osoby odpowiedzialnej za wykonanie tych obowiązków, komornik nakłada karę na osobę uprawnioną do reprezentowania pracodawcy. Jeżeli pracodawcą jest spółka cywilna, grzywnie podlega którykolwiek ze wspólników (art. 886 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK