| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczać wynagrodzenie pracownika zatrudnionego tylko w nocy

Jak obliczać wynagrodzenie pracownika zatrudnionego tylko w nocy

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę takiej pracy. Wysokość tego dodatku jest uzależniona od płacy minimalnej obowiązującej w danym roku oraz wymiaru czasu pracy.

Przykład

Pracownik wykonuje swoją pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 22.00 do 6.00. Otrzymuje stałą pensję w wysokości 1800 zł. Dodatkowo do tej pensji powinien otrzymać za każdą godzinę pracy w nocy dodatek. Wysokość tego dodatku wynosi:

● w styczniu – 300,72 zł,

● w lutym – 300,72 zł,

● w marcu – 299,20 zł,

● w kwietniu – 300,80 zł,

● w maju – 300,72 zł

● w czerwcu – 300,80 zł,

● w lipcu – 299,20 zł,

● w sierpniu – 299,20 zł,

● we wrześniu – 300,80 zł,

● w październiku – 299,92 zł,

● w listopadzie – 300,72 zł,

● w grudniu – 299,44 zł.

Ryczałt za pracę w porze nocnej

Dla pracowników, którzy wykonują pracę w nocy stale poza zakładem pracy, dodatek można zastąpić ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej. Niemiej jednak, jeżeli pracodawca zamierza zatrudniać pracownika tylko w nocy – ustalanie ryczałtu nie ma sensu, bo w zasadzie z góry wiadomo, ile godzin pracownik przepracuje w nocy.

Co ważne w przypadku ryczałtu – jeżeli pracownik z jakichkolwiek przyczyn (np. choroby czy urlopu) wypracował mniej godzin w porze nocnej niż zwykle, ryczałtu nie można obniżyć.

Przykład

Pracownikowi pracodawca ustalił comiesięczny ryczałt za pracę w nocy w wysokości 300 zł. W jednym z miesięcy pracownik był chory przez 3 tygodnie i zamiast pracować przez 168 godzin w nocy pracował jedynie 42 godziny. Ponieważ jednak pracodawca ustalił ryczałt, nie może zapłacić mniej niż 300 zł.

Gdyby jednak okazało się, że pracownik przepracował większą liczbę godzin w nocy, niż przewiduje to wysokość ryczałtu – będzie miał prawo do dodatkowego wynagrodzenia obejmującego godziny wypracowane ponad te objęte ryczałtem.

Przykład

Pracownik pracuje jedynie w nocy. Ponieważ pracuje poza zakładem pracy, pracodawca ustalił dla niego ryczałt w wysokości 300 zł. W maju 2012 r. pracownik pracował dodatkowo przez 18 godzin nadliczbowych. Ponieważ jego ryczałt nie obejmował tych dodatkowych godzin pracy – pracodawca będzie musiał dopłacić 32,22 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK