| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczać wynagrodzenie pracownika zatrudnionego tylko w nocy

Jak obliczać wynagrodzenie pracownika zatrudnionego tylko w nocy

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę takiej pracy. Wysokość tego dodatku jest uzależniona od płacy minimalnej obowiązującej w danym roku oraz wymiaru czasu pracy.

Przykład

Pracownik wykonuje swoją pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 22.00 do 6.00. Otrzymuje stałą pensję w wysokości 1800 zł. Dodatkowo do tej pensji powinien otrzymać za każdą godzinę pracy w nocy dodatek. Wysokość tego dodatku wynosi:

● w styczniu – 300,72 zł,

● w lutym – 300,72 zł,

● w marcu – 299,20 zł,

● w kwietniu – 300,80 zł,

● w maju – 300,72 zł

● w czerwcu – 300,80 zł,

● w lipcu – 299,20 zł,

● w sierpniu – 299,20 zł,

● we wrześniu – 300,80 zł,

● w październiku – 299,92 zł,

● w listopadzie – 300,72 zł,

● w grudniu – 299,44 zł.

Ryczałt za pracę w porze nocnej

Dla pracowników, którzy wykonują pracę w nocy stale poza zakładem pracy, dodatek można zastąpić ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej. Niemiej jednak, jeżeli pracodawca zamierza zatrudniać pracownika tylko w nocy – ustalanie ryczałtu nie ma sensu, bo w zasadzie z góry wiadomo, ile godzin pracownik przepracuje w nocy.

Co ważne w przypadku ryczałtu – jeżeli pracownik z jakichkolwiek przyczyn (np. choroby czy urlopu) wypracował mniej godzin w porze nocnej niż zwykle, ryczałtu nie można obniżyć.

Przykład

Pracownikowi pracodawca ustalił comiesięczny ryczałt za pracę w nocy w wysokości 300 zł. W jednym z miesięcy pracownik był chory przez 3 tygodnie i zamiast pracować przez 168 godzin w nocy pracował jedynie 42 godziny. Ponieważ jednak pracodawca ustalił ryczałt, nie może zapłacić mniej niż 300 zł.

Gdyby jednak okazało się, że pracownik przepracował większą liczbę godzin w nocy, niż przewiduje to wysokość ryczałtu – będzie miał prawo do dodatkowego wynagrodzenia obejmującego godziny wypracowane ponad te objęte ryczałtem.

Przykład

Pracownik pracuje jedynie w nocy. Ponieważ pracuje poza zakładem pracy, pracodawca ustalił dla niego ryczałt w wysokości 300 zł. W maju 2012 r. pracownik pracował dodatkowo przez 18 godzin nadliczbowych. Ponieważ jego ryczałt nie obejmował tych dodatkowych godzin pracy – pracodawca będzie musiał dopłacić 32,22 zł.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »