| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć świadczenia socjalne przyznane na urlopie wychowawczym

Jak rozliczyć świadczenia socjalne przyznane na urlopie wychowawczym

Z funduszu socjalnego chcemy przyznać pracownikom paczki i wyprawki do przedszkola dla ich dzieci. Świadczenia otrzymają również pracownice na urlopach wychowawczych. Wartość przyznanej pomocy przekroczy 380 zł. Jak pobrać podatek od nadwyżki w przypadku tych pracownic? Czy powinny one wpłacić podatek przed udostępnieniem im tych świadczeń?

Jeżeli pracownicom przebywającym na urlopach wychowawczych przekażą Państwo wyłącznie świadczenia niepieniężne (paczki i wyprawki), to pracownice przed ich otrzymaniem powinny wpłacić Państwu podatek od nadwyżki ponad 380 zł. Przy obliczaniu zaliczki na podatek od nadwyżki należy zastosować koszty uzyskania przychodów i kwotę zmniejszającą podatek (jeżeli pracownik złożył PIT-2).

W zasadzie każde przysporzenie majątkowe ze stosunku pracy jest przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu. Wyjątkiem jest zamknięty katalog zwolnień przedmiotowych wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof).

Przepis ten przewiduje, że m.in. wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, jest zwolniona z podatku do łącznej wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. A zatem nadwyżka ponad kwotę 380 zł będzie podlegała opodatkowaniu.

Dla pracowników (w tym przebywających na urlopach wychowawczych i macierzyńskich) taka nadwyżka będzie stanowić ich przychód ze stosunku pracy. Przychodami są bowiem otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof). Zakład pracy jako płatnik ma obowiązek obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody m.in. ze stosunku pracy (art. 31 updof). A zatem od pracownic na urlopach wychowawczych, przed wydaniem im paczek i wyprawek, powinni Państwo pobrać w gotówce zaliczkę na podatek od kwoty ponad 380 zł. Jeżeli bowiem przychodem pracownika w danym miesiącu jest tylko świadczenie niepieniężne i w związku z tym nie ma możliwości potrącenia zaliczki od jego przychodów, to taką zaliczkę pracownik powinien wpłacić pracodawcy. Tak wynika również z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 czerwca 2010 r. (sygn. IBPBII/1/415–251/10/BD), w której stwierdził, że „(...) w sytuacji kiedy pracodawca wypłaca pracownikowi tylko świadczenie w naturze (niepieniężne), winien uprzednio pobrać od podatnika środki pieniężne na należną zaliczkę (mimo braku wyraźnego uregulowania w tym zakresie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych), bowiem obowiązek poboru zaliczki winien być obligatoryjnie wykonany (...)”.

WAŻNE!

Jeżeli przychodem pracownika w danym miesiącu jest tylko świadczenie niepieniężne i nie ma możliwości potrącenia zaliczki od takich przychodów, to pracownik powinien wpłacić pracodawcy zaliczkę na podatek.

Mimo że nadwyżka ponad 380 zł jest przychodem, to zaliczkę na podatek należy pobierać od dochodu, czyli od przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodów i ewentualne składki na ubezpieczenia społeczne (podstawa opodatkowania). Ponieważ jednak świadczenia z zfśs nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, taki przychód należy pomniejszyć wyłącznie o jego koszty uzyskania, tj. o 111,25 zł lub 139,06 zł (jeżeli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę) (art. 22 ust. 2 pkt 1 i 3 updof).

reklama

Autor:

ekspert ds. prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »