| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia stanowią przychód pracownika

Czy odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia stanowią przychód pracownika

W listopadzie br. wypłaciliśmy pracownikowi zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami za sierpień i wrzesień br. Czy w tej sytuacji przychodem pracownika będą również odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia?

Sąd Najwyższy w uchwale z 19 września 2002 r. (sygn. akt III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214) orzekł, że „odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi za czas opóźnienia także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych”. A zatem odsetki te należy naliczać od kwoty brutto wynagrodzenia, a nie od kwoty do wypłaty (netto).

Źródłem przychodów jest m.in. stosunek pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 10 ust. 1 pkt 1 i art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej ustawa o pdof). Zakłady pracy są zobowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów m.in. przychody ze stosunku pracy. Dlatego opodatkowaniu podlega m.in. wynagrodzenie wypłacone (postawione do dyspozycji) pracownikowi, bez względu na okres, jakiego dotyczy.

Przychodem zwolnionym z podatku są natomiast odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy. Zatem takich odsetek nie powinni Państwo zaliczać do podstawy opodatkowania (art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o pdof). Jest to również przychód, od którego nie należy naliczać składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. Takie stanowisko zajął ZUS w piśmie z 31 stycznia 2002 r. (znak: Fus 411–29/02), w którym stwierdził, że „na podstawie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych stanowi przychód, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia m.in. na podstawie stosunku pracy (art. 4 pkt 9 i art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). W rozumieniu przepisów ustawy o pdof, odsetki od nieterminowego wynagrodzenia stanowią przychody zwolnione z podatku. Do celów obliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne należałoby jednak uznać, że bardziej niż z tytułu zatrudnienia pracownika wynikają one z odpowiedzialności cywilnej pracodawcy. Nie należy ich również zaliczać do podstawy wymiaru tych składek.

WAŻNE!

Od odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia nie należy naliczać ani składek, ani podatku.

Podstawa prawna

  • art. 85 § 1–4, art. 86 § 1, art. 282 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 481 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego,
  • art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 i ust. 4, art. 21 ust. 1 pkt 95, art. 31 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK