| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie pracownika młodocianego za pracę po zakończeniu przygotowania zawodowego

Wynagrodzenie pracownika młodocianego za pracę po zakończeniu przygotowania zawodowego

Pracownik młodociany (III rok) zatrudniony na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego zakończy naukę zawodu w sierpniu br. Po utracie statusu pracownika młodocianego chcemy mu złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Czy pracownik młodociany do końca okresu wypowiedzenia ma prawo do wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości (tj. 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) czy do wynagrodzenia minimalnego?

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę Państwa pracownik będzie miał prawo do minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości odpowiedniej do posiadanego okresu zatrudnienia. Zakładając, że oprócz zatrudnienia w charakterze pracownika młodocianego pracownik nie legitymuje się innymi okresami, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości nie niższej niż 80% obowiązującego minimalnego wynagrodzenia, tj. 1108,80 zł (1386 zł x 80%).

UZASADNIENIE

Młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat (art. 190 Kodeksu pracy). Pracowników młodocianych można zatrudniać w celu przygotowania zawodowego albo przy wykonywaniu lekkich prac.

Przepisy dotyczące pracowników młodocianych przewidują dwie formy przygotowania zawodowego:

  • naukę zawodu – jest to forma przygotowania zawodowego mająca na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze wykwalifikowanego robotnika lub czeladnika i obejmuje praktyczną naukę zawodu oraz dokształcanie teoretyczne,
  • przyuczenie do wykonywania określonej pracy – forma przygotowania zawodowego mająca na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze robotnika przyuczonego, która może dotyczyć wybranych prac związanych z nauką zawodu wymienionego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Nauka zawodu trwa nie krócej niż 24 miesiące i nie dłużej niż 36 miesięcy (z możliwością przedłużenia lub skrócenia, nie dłużej jednak niż o 12 miesięcy, w sytuacjach przewidzianych w § 12 rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych...). Natomiast przyuczenie młodocianego do wykonywania określonej pracy może trwać od 3 do 6 miesięcy (§ 6 i 15 wymienionego rozporządzenia).

Pracownik, o którym mowa w pytaniu, był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, które – jak wynika z podanych informacji – miało charakter nauki zawodu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »