| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie pracownika młodocianego za pracę po zakończeniu przygotowania zawodowego

Wynagrodzenie pracownika młodocianego za pracę po zakończeniu przygotowania zawodowego

Pracownik młodociany (III rok) zatrudniony na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego zakończy naukę zawodu w sierpniu br. Po utracie statusu pracownika młodocianego chcemy mu złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Czy pracownik młodociany do końca okresu wypowiedzenia ma prawo do wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości (tj. 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) czy do wynagrodzenia minimalnego?

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę Państwa pracownik będzie miał prawo do minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości odpowiedniej do posiadanego okresu zatrudnienia. Zakładając, że oprócz zatrudnienia w charakterze pracownika młodocianego pracownik nie legitymuje się innymi okresami, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości nie niższej niż 80% obowiązującego minimalnego wynagrodzenia, tj. 1108,80 zł (1386 zł x 80%).

UZASADNIENIE

Młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat (art. 190 Kodeksu pracy). Pracowników młodocianych można zatrudniać w celu przygotowania zawodowego albo przy wykonywaniu lekkich prac.

Przepisy dotyczące pracowników młodocianych przewidują dwie formy przygotowania zawodowego:

  • naukę zawodu – jest to forma przygotowania zawodowego mająca na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze wykwalifikowanego robotnika lub czeladnika i obejmuje praktyczną naukę zawodu oraz dokształcanie teoretyczne,
  • przyuczenie do wykonywania określonej pracy – forma przygotowania zawodowego mająca na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze robotnika przyuczonego, która może dotyczyć wybranych prac związanych z nauką zawodu wymienionego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Nauka zawodu trwa nie krócej niż 24 miesiące i nie dłużej niż 36 miesięcy (z możliwością przedłużenia lub skrócenia, nie dłużej jednak niż o 12 miesięcy, w sytuacjach przewidzianych w § 12 rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych...). Natomiast przyuczenie młodocianego do wykonywania określonej pracy może trwać od 3 do 6 miesięcy (§ 6 i 15 wymienionego rozporządzenia).

Pracownik, o którym mowa w pytaniu, był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, które – jak wynika z podanych informacji – miało charakter nauki zawodu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK