| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Uwzględnianie premii regulaminowej w podstawie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Uwzględnianie premii regulaminowej w podstawie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

W naszej spółce pracownicy oprócz stałego wynagrodzenia otrzymują również premię regulaminową, której wysokość może wynosić maksymalnie 30% płacy zasadniczej. Przyznanie premii i jej wysokość zależą od jakości wykonanych produktów, czasu dostawy i dni nieobecności pracownika w pracy. Czy taką premię możemy uznać za stały składnik wynagrodzenia i wliczać do dodatku i wynagrodzenia za godziny nadliczbowe?

Odmiennie niż w przypadku dodatku za godziny nadliczbowe, przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia normalnego wynagrodzenia za pracę nadliczbową, co skutkuje wątpliwościami przy jego ustalaniu. W zakresie sposobu ustalania „normalnego wynagrodzenia” praktycy, jak również PIP opierają się na wyroku Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r. (I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140), w którym SN uznał, że „przez normalne wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, należy rozumieć takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników. (...) Wynagrodzenie to może obejmować również dodatek funkcyjny czy dodatek za staż pracy, jak również dodatek za pracę szkodliwą dla zdrowia czy inne dodatki, albowiem stałe dodatkowe składniki wynagrodzenia mają charakter wynagrodzenia jak najbardziej »normalnego«. W skład normalnego wynagrodzenia pracownika może wchodzić również premia, jeżeli ma ona charakter stały i nie jest uzależniona od uzyskania określonych konkretnych osiągnięć w pracy, nie objętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbowych”.

Analiza stanowiska Sądu Najwyższego wskazuje, że w podstawie normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe należy uwzględniać, obok płacy zasadniczej, wszystkie stałe składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi, takie jak np. dodatek funkcyjny, dodatek stażowy czy premię mającą charakter stały, ale nieuzależnioną od osiągnięć/wyników pracy pracownika nieobjętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbowych.

WAŻNE!

W podstawie normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe należy uwzględniać, obok płacy zasadniczej, również premię mającą charakter stały, ale nieuzależnioną od osiągnięć/wyników pracy pracownika nieobjętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbowych.

W przypadku opisanym w pytaniu premia regulaminowa jest składnikiem wypłacanym stale i systematycznie, w zmiennej wysokości, a ponadto jest uzależniona od spełnienia dodatkowych przesłanek. Przyznanie premii nie zależy natomiast od wyników pracy osiąganych w godzinach nadliczbowych.

Decydujące znaczenie w kwestii uwzględniania premii regulaminowej w normalnym wynagrodzeniu za pracę nadliczbową mają przepisy regulujące zasady przyznawania tej premii obowiązujące u danego pracodawcy.

Jeżeli zgodnie z przepisami wewnątrzzakładowymi premia stanowiłaby stały składnik wynagrodzenia pracownika, to należałoby ją uwzględniać przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych w tych miesiącach, w których pracownik nabył prawo do premii spełniając określone przez pracodawcę przesłanki jej przyznania.

Podstawa prawna

  • art. 1511 § 3 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK