| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie za przestój pracownikom wynagradzanym stawką godzinową

Jak obliczyć wynagrodzenie za przestój pracownikom wynagradzanym stawką godzinową

Jakie wynagrodzenie powinniśmy wypłacić pracownikom za 2 tygodnie przestoju z winy pracodawcy (10 dni roboczych)? Pracownicy ci są wynagradzani stawką godzinową 17 zł, otrzymują miesięczną premię regulaminową oraz premie kwartalne (uzależnione od zysku firmy). Na stanowiskach kierowniczych pracownicy są wynagradzani stawką godzinową 21 zł oraz mają zagwarantowane w umowach dodatki funkcyjne w wysokości 400 zł miesięcznie.

Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach szeregowych, za czas przestoju powinni otrzymać wynagrodzenie wynikające tylko ze stawki godzinowej osobistego zaszeregowania, tj. 1360 zł. Natomiast pracownicy zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych powinni otrzymać wynagrodzenie za czas przestoju wynikające ze stawki godzinowej i dodatku funkcyjnego, tj. razem 1870,56 zł. Szczegółowe wyliczenie wynagrodzenia za czas przestoju podano w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, lecz doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. Istotną kwestią jest, aby tak obliczone wynagrodzenie nie było niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeśli obliczone wynagrodzenie pracownika w skali miesiąca byłoby niższe niż wynagrodzenie minimalne, to pracownikowi należy się wyrównanie.

Gdy na wynagrodzenie pracowników składa się kilka składników, tak jak w Państwa sytuacji, tj. stawka godzinowa, premie miesięczne i kwartalne, to podstawą wynagrodzenia przestojowego jest tylko wynagrodzenie godzinowe.

Wyjątek od tak przyjętej zasady stanowi tylko dodatek funkcyjny przysługujący pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowniczym. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r. (III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106), wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, o którym mowa w art. 81 § 1–3 (wynagrodzenie za przestój – przyp. red.) obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego również dodatek funkcyjny. Dlatego obliczając wynagrodzenie przestojowe dla pracowników zatrudnionych w Państwa firmie na stanowiskach kierowniczych należy uwzględnić oprócz wynagrodzenia godzinowego również dodatek funkcyjny. Obliczając wynagrodzenie przestojowe nie powinni Państwo uwzględniać premii miesięcznej oraz kwartalnej.

W sytuacji opisanej w pytaniu obliczenie wynagrodzenia przestojowego powinno wyglądać następująco:

  • dla pracowników szeregowych zatrudnionych na pełny etat:

liczba godzin do przepracowania w czerwcu wyniosła 168 godzin, przestój trwał 2 tygodnie, tj. przez 80 godzin (10 dni x 8 godz.). Podstawą obliczenia wynagrodzenia przestojowego będzie wyłącznie kwota stawki wynagrodzenia godzinowego, czyli 17 zł:

80 godzin x 17 zł/godz. = 1360 zł.

Wynagrodzenie przestojowe będzie wynosiło 1360 zł;

  • dla kierowników zatrudnionych na pełny etat:

liczba godzin do przepracowania w czerwcu wyniosła 168 godzin, przestój trwał 2 tygodnie, tj. przez 80 godzin (10 dni x 8 godz.). Podstawą wynagrodzenia przestojowego będzie wynagrodzenie za godzinę (czyli 21 zł) oraz dodatek funkcyjny zagwarantowany w umowie o pracę (400 zł miesięcznie):

80 godzin x 21 zł/godz. = 1680 zł.

Pracownik faktycznie przepracował: 168 godz. – 80 godz. przestoju = 88 godz.

400 zł : 168 godz. = 2,38 zł x 88 godz. przepracowanych = 209,44 zł,

400 zł – 209,44 zł = 190,56 zł – dodatek funkcyjny (za czas przestoju).

Wynagrodzenie przestojowe dla kierowników będzie wynosiło:

1680 zł + 190,56 zł = 1870,56 zł.

Podstawa prawna

  • art. 81 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK