| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za przerwę w pracy

Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za przerwę w pracy

Prowadzę przedsiębiorstwo transportowe, w którym zatrudniam głównie kierowców. Ostatnio jeden z nich zarzucił mi, że źle płacę za 30-minutową przerwę w pracy. Zdaniem pracownika, wynagrodzenie za taką przerwę nie może być niższe niż wynagrodzenie zasadnicze. Od wielu lat płacę połowę wynagrodzenia zasadniczego. Czy popełniam błąd?

PRZYKŁAD

Kierowca w danym dniu miał zaplanowanych 5 godz. 30 min. pracy, z czego 5 godzin obejmowało czas prowadzenia pojazdu. Kierowca jest wynagradzany miesięczną stawką 1600 zł, a w regulaminie wynagradzania zostało ustalone, że za czas przerwy w prowadzeniu pojazdu przysługuje wynagrodzenie w wysokości połowy stawki zasadniczego wynagrodzenia. W tym przypadku za czas jednej 45-minutowej przerwy kierowca otrzyma 3,75 zł. Kwota ta została obliczona w następujący sposób:

1600 zł : 160 godz. (wymiar czasu pracy w maju) x 50% = 5 zł (jest to wynagrodzenie za 1 godz.),

5 zł : 60 min x 45 min = 3,75 zł (jest to wynagrodzenie za 45-minutową przerwę).

Kierowcy, którego czas pracy w danej dobie obejmuje co najmniej 6 godzin, przysługuje również przerwa na spożycie posiłku, trwająca 15 minut. Jest to tzw. przerwa na posiłek. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy, a co za tym idzie, jest wynagradzana jak normalna praca. Ponadto przerwa ta pomniejsza przerwę na odpoczynek i przerwę w prowadzeniu pojazdu. Jeśli zatem kierowcy w danej dobie przysługuje zarówno przerwa na spożycie posiłku, jak i przerwa na odpoczynek lub przerwa w prowadzeniu pojazdu, przerwy te są pomniejszane o 15-minutową przerwę na posiłek.

PRZYKŁAD

Kierowca – taksówkarz ma w danym dniu zaplanowanych 8 godzin pracy. Przysługuje mu zatem 15-minutowa przerwa na posiłek oraz 30-minutowa przerwa na odpoczynek. Przerwa na odpoczynek jest jednak pomniejszana o przerwę na posiłek. W efekcie więc kierowca dostanie 15-minutową przerwę na posiłek i 15-minutową przerwę na odpoczynek.

WAŻNE!

Kierowcy, którego czas pracy w danej dobie obejmuje co najmniej 6 godzin, na spożycie posiłku przysługuje trwająca 15 minut przerwa, która jest wliczana do czasu pracy i wynagradzana jak normalna praca.

Jeśli przerwa na odpoczynek lub przerwa w prowadzeniu pojazdu ulegają skróceniu o przerwę na spożycie posiłku, zapłata za nią następuje zgodnie z jej charakterem, czyli za 15 minut pracownikowi przysługuje wynagrodzenie takie jak za pracę, zaś za pozostałą część – wynagrodzenie określone w przepisach wewnątrzzakładowych, nie niższe niż 50% wynagrodzenia zasadniczego.

PRZYKŁAD

Kierowca zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Kierowcy w każdym dniu przysługuje więc 15-minutowa przerwa na posiłek i 15-minutowa (30 min – 15 min) przerwa na odpoczynek. Kierowca jest wynagradzany stawką 1600 zł, zaś za czas przerwy przysługuje mu 50% wynagrodzenia zasadniczego. W maju 2009 r. kierowca wykorzysta zatem 20 przerw 15-minutowych zaliczanych do czasu pracy oraz 20 przerw 15-minutowych na odpoczynek – przepracuje bowiem 20 dni. Łącznie kierowca otrzyma wynagrodzenie za maj w wysokości 1625 zł:

1600 zł – rekompensuje pracę i przerwy na posiłek wliczane do czasu pracy,

1600 (wynagrodzenie zasadnicze): 160 godz. (wymiar pracy w maju) x 50% = 5 zł – wynagrodzenie zasadnicze za jedną godzinę przerwy,

5 zł : 60 min x 15 min x 20 dni = 25 zł – wynagrodzenie za przerwy na odpoczynek w maju,

1600 zł (wynagrodzenie zasadnicze) + 25 zł (wynagrodzenie za przerwy) = 1625 zł – łączne wynagrodzenie za maj.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 3, art. 9 ust. 6, art. 13 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm.),
  • art. 7 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (DzU UE L 2006.102.1).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK