| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe na podstawie oświadczenia lekarza

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe na podstawie oświadczenia lekarza

Pracownik powinien pracować 2 stycznia 2009 r., ale rano powiadomił nas, że idzie do lekarza i nie przyjdzie do pracy. Zwolnienie lekarskie miał dostarczyć po powrocie do pracy 5 stycznia 2009 r. Do dzisiaj nie dostarczył mam tego zwolnienia - twierdzi, że je zgubił. Przyniósł zaświadczenie od lekarza, ale nie na formularzu ZUS ZLA, że 2 stycznia 2009 r. był chory. Czy na tej podstawie możemy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika i wypłacić wynagrodzenie chorobowe za 2 stycznia 2009 r.?

RADA

Wynagrodzenie chorobowe mogą Państwo wypłacić wyłącznie na podstawie zwolnienia lekarskiego. Na podstawie oświadczenia lekarza wypisanego na innym formularzu niż ZUS ZLA nie będą Państwo mogli wypłacić mu wynagrodzenia chorobowego. O tym, czy usprawiedliwią Państwo nieobecność pracownika w pracy 2 stycznia 2009 r., zależy od Państwa, przepisów wewnętrznych i praktyki w firmie.

UZASADNIENIE

Zasady ustalania prawa, wypłaty i dokumentowania zasiłków z ubezpieczenia społecznego określają ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz rozporządzenia wykonawcze. Prawo do wynagrodzenia chorobowego pracodawcy ustalają na podstawie Kodeksu pracy (art. 92), który równocześnie odsyła do przepisów o zasiłkach.

Podstawą do wypłaty wynagrodzenia i zasiłku chorobowego jest wyłącznie zwolnienie lekarskie (art. 53 ustawy zasiłkowej). Lekarz po przeprowadzeniu badania i stwierdzeniu, że pacjent jest niezdolny do pracy, powinien wypisać mu zwolnienie na formularzu ZUS ZLA. Jest to dokument, na podstawie którego płatnik składek wypłaca należne świadczenia. Równocześnie ZUS ZLA jest dokumentem usprawiedliwiającym np. nieobecność w pracy.

Nie mogą Państwo wypłacić pracownikowi wynagrodzenia chorobowego na podstawie zaświadczenia wypisanego przez lekarza na innym formularzu lub zwykłej kartce. Takie zaświadczenie może być jednak podstawą do usprawiedliwienia nieobecności pracownika w tym dniu w pracy. Jednak usprawiedliwienie nieobecności w pracy na podstawie takiego zaświadczenia od lekarza zależy od zapisów w Państwa wewnętrznych przepisach albo praktyki, którą stosują Państwo w firmie. Za dzień, kiedy pracownik stawił się do pracy i nie ma prawa np. do wynagrodzenia chorobowego, nie mają Państwo obowiązku wypłacać pracownikowi wynagrodzenia za pracę.

Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie w oryginale i na 2 kopiach. Jedną kopię otrzymuje pacjent, a drugą ma obowiązek przechowywać przez 3 lata lekarz, który wystawił zwolnienie. Natomiast oryginał zwolnienia lekarskiego lekarz przesyła w ciągu 7 dni do ZUS. Jeżeli pracownik zgubił zwolnienie lekarskie, to może zwrócić się do lekarza o wydanie duplikatu poświadczonego przez tego lekarza. Na tej podstawie mogą Państwo również wypłacić wynagrodzenie chorobowe. Natomiast jeżeli pracownik nie dostarczy zwolnienia lekarskiego lub duplikatu zwolnienia lekarskiego, a Państwo nie usprawiedliwią nieobecności w pracy 2 stycznia 2009 r., to będzie to dla pracownika nieobecność nieusprawiedliwiona.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »