| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy

Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy

Wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownikowi za czas wykonywania pracy zgodnie z powierzonymi obowiązkami, a także - w określonych w przepisach prawa pracy sytuacjach - za okres niewykonywania pracy.

Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy. Przysługuje mu wtedy wynagrodzenie przewidziane dla tej pracy, ale jego wysokość nie może być niższa niż wynagrodzenie określone w sposób, o którym mowa powyżej.

Przykład

Wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania wynosi 1800 zł. W listopadzie 2013 r. nie wykonywał pracy u swojego pracodawcy z powodu awarii maszyny. Zgodnie z art. 81 par 1 kp pracownikowi należy się wynagrodzenie w wysokości 1800 zł. W grudniu 2013 r. pracodawca powierzył mu inną pracę, za którą przewidziane jest wynagrodzenie w wysokości 1200 zł. Pracownik otrzyma jednak 1800 zł, zgodnie z art. 81 par.3, który stanowi, że wynagrodzenie za pracę wykonywaną za okres przestoju nie może być niższe niż ustalone zgodnie z par. 1.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego

Przyjmuje się, że pracownik podczas urlopu powinien otrzymać takie samo wynagrodzenie, jakie należy mu się podczas wykonywania pracy. Na potrzeby tego artykułu przyjmiemy, że pracownik otrzymuje stałą stawkę miesięczną.

Przykład

Pracownik w okresie od 13 do 16 stycznia 2014 r. (4 dni) będzie przebywał na urlopie.

Aby ustalić, ile w tym okresie wyniesie wynagrodzenie dla pracownika, należy policzyć, ile wyniesie stawka za godzinę urlopu. W tym celu miesięczną stawkę wynagrodzenia dla pracownika (np.: 2000 zł) należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu (w styczniu 2014 r – 168 h). W ten sposób otrzymujemy stawkę godzinową za czas urlopu (2000 zł / 168 h = 11,9 zł). Na koniec pozostaje pomnożyć otrzymaną kwotę przez liczbę godzin urlopu (11,9 zł*32 h=380,8 zł). Wynagrodzenie pracownika za czas przebywania na urlopie wyniesie w opisywanym wypadku 380,8 zł.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK