| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

Komornik do egzekucji z wynagrodzenia za pracę przystępuje przez jego zajęcie. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności. Warto przy tym wiedzieć, że egzekucja z wynagrodzenia podlega szczególnym ograniczeniom przewidzianym w Kodeksie pracy.

Egzekucja z wynagrodzenie za pracę

Przepisy regulujące sposób przeprowadzania przez komornika zajęcia wynagrodzenia zostały zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest jednym z najefektywniejszych sposobów dochodzenia wierzytelności. Należy jednak pamiętać, że komornik może dokonać zajęcia nie tylko wynagrodzenia z tytułu wykonywania umowy o pracę w znaczeniu przepisów Kodeksu pracy, ale również wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, mianowania czy powołania.

Wniosek o przeprowadzenie egzekucji składa się do komornika, w którego okręgu dłużnik ma miejsce zamieszkania. Jeżeli dłużnik nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, ogólną właściwość oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce - według ostatniego miejsca zamieszkania dłużnika w Polsce.

Do skutecznego zajęcia wierzytelności dochodzi tylko wtedy, gdy wierzyciel we wniosku, a następnie komornik w wezwaniu dokładnie oznaczą wierzytelność, która ma być przedmiotem egzekucji. Konieczne jest więc wskazanie osoby dłużnika oraz tytułu prawnego, z którego wynika wierzytelność.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, jeżeli jest to pierwsza czynność egzekucyjna w postępowaniu egzekucyjnym, komornik powinien dokonać zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Doręczenie wezwania dłużnikowi

Zajęcie wynagrodzenia jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności. Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznie wypłacanego wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

Obowiązki pracodawcy związane z przekazaniem wynagrodzenia

Dokonując zajęcia wynagrodzenia komornik wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał pracownikowi, poza częścią wynagrodzenia wolną od potrąceń, żadnego wynagrodzenia, lecz:

  • przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo
  • przekazywał zajęte wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK