| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto po ustaniu zatrudnienia

Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto po ustaniu zatrudnienia

Z jednym z naszych pracowników 16 marca 2011 r. rozwiązaliśmy umowę o pracę. Pracownik dotychczas pobierał wynagrodzenie w kasie firmy, a po ustaniu zatrudnienia nie pojawił się po odbiór pensji, tylko przesłał pisemny wniosek o przekazanie jej na rachunek bankowy. We wniosku nie wskazał właściciela rachunku, tylko nazwę banku i numer konta. Ponadto nie mamy żadnego kontaktu z tym pracownikiem. Czy pismo pracownika złożone już po ustaniu zatrudnienia jest dla nas wiążące?

Pisemna zgoda pracownika na dokonywanie wypłaty wynagrodzenia przelewem powinna zawierać dane właściciela rachunku, nazwę i adres banku oraz numer konta. Brak danych dotyczących właściciela i numeru rachunku sprawia, że taka dyspozycja jest nieważna i wymaga uzupełnienia. Należy przy tym pamiętać, że nieprawidłowe jest przekazanie wynagrodzenia na rachunek bankowy, którego pracownik nie jest właścicielem ani współwłaścicielem, nawet jeżeli pracownik wskaże wszelkie niezbędne dane dotyczące tego rachunku, w tym jego właściciela. Przepisy prawa pracy nakazują bowiem pracodawcy wypłacać wynagrodzenie pracownikowi, a nie innej osobie, nawet blisko spokrewnionej z zatrudnionym.

Nie mają Państwo obowiązku bezgotówkowej wypłaty wynagrodzenia, mimo że były pracownik wyraził pisemną zgodę, ponieważ złożona przez niego dyspozycja wypłaty wynagrodzenia na rachunek bankowy jest niepełna.

Zatem w opisanej sytuacji wynagrodzenie należy postawić do dyspozycji pracownika w kasie firmy.

Podstawa prawna:

  • art. 86 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Wymaganie pisemnej zgody pracownika na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia za pracę ma ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter, a postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę jest nieważne. (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 września 2003 r., I PK 324/02, OSNP 2004/18/313)
  • Pracownik może cofnąć zgodę na wypłacanie wynagrodzenia za pracę w inny sposób niż w formie pieniężnej do jego rąk lub zmienić dyspozycję w tym zakresie i takie zachowanie nie narusza obowiązku lojalności wobec pracodawcy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 21 lutego 2002 r., I PKN 917/00, OSNP 2004/4/61)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »