| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Opodatkowanie zapomóg z zfśs

Opodatkowanie zapomóg z zfśs

Od 1 stycznia 2009 r. przyznawaliśmy opodatkowane zapomogi z zfśs. Jednak sytuacja prawna zmieniła się 22 sierpnia 2009 r. Czy od tej daty wszystkie zapomogi będą zwolnione od podatku, np. środki na zakup książek dla dzieci lub zakup węgla, i czy powinnyśmy zwrócić podatek pracownikom?

Świadczenia finansowane w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wysokości 380 zł w roku są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. W dalszym ciągu zwolnione są również z podatku do kwoty 2280 zł zapomogi z tytułu zdarzeń losowych.

22 sierpnia 2009 r. przepis art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał nowe brzmienie. Zwolniona od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika – w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zfśs – rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez pracownika w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zfśs łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Przepis ten wprawdzie wszedł w życie 22 sierpnia 2009 r., jednak z mocą od 1 stycznia 2009 r. Z uwagi na to, że świadczenie pieniężne jest zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł rocznie, nie należy go wykazywać w PIT-11 pracownika. Dotyczy to również świadczeń wypłaconych pracownikom w 2009 r., ale przed 22 sierpnia 2009 r. Świadczenia te również objęte są zwolnieniem do ww. kwoty. W związku z tym niezależnie od pobrania już zaliczki na podatek dochodowy, także tych świadczeń nie wykazujemy w PIT-11. Nie dokonuje się również korekty zaliczek na podatek przed zakończeniem roku podatkowego. Po zakończeniu roku podatkowego należy wystawić PIT-11, w którym zostaną wykazane dochody pracownika bez świadczeń z funduszu objętych zwolnieniem. Pracownik odbierze sobie wówczas nadpłaconą kwotę podatku w zeznaniu rocznym.

Jak wynika z przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, z tego funduszu mogą być m.in. finansowane usługi w zakresie różnych form wypoczynku oraz może być udzielana pomoc materialna – rzeczowa lub finansowa.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »