| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy nauczyciel, który przechodzi na świadczenie kompensacyjne, ma prawo do odprawy emerytalnej

Czy nauczyciel, który przechodzi na świadczenie kompensacyjne, ma prawo do odprawy emerytalnej

Jestem dyrektorem niewielkiej szkoły podstawowej. Jeden z naszych nauczycieli przejdzie w 2009 r. na świadczenie kompensacyjne. Czy temu nauczycielowi należy wypłacić odprawę emerytalną i czy będzie on mógł korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Nauczyciel, który przejdzie na świadczenie kompensacyjne, jest uprawniony zarówno do odprawy emerytalnej, jak i do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

UZASADNIENIE

 Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są przyznawane po rozwiązaniu stosunku pracy nauczycielom, którzy osiągnęli 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W latach 2009–2014 będą mogli przechodzić na świadczenia kompensacyjne nauczyciele, którzy ukończyli 55 lat życia. Wiek uprawniający do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego będzie wzrastał w kolejnych latach kalendarzowych (do 2032 r.), aż nauczyciel osiągnie powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Nauczycielowi przechodzącemu na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje prawo do otrzymania jednorazowej odprawy, pod warunkiem że wcześniej nie otrzymał odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z powodu niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Odprawa ta przysługuje w wysokości 3-miesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem pracy (art. 87 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę wyliczenia odprawy emerytalno-rentowej oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy w wyniku orzeczenia wydanego przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne, o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy, przyznaje się odprawę pieniężną w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy – za każdy pełny rok pracy nauczycielskiej, nieprzekraczającą jednak 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (art. 28 ust. 1 Karty Nauczyciela). W tym przypadku wyłączone jest prawo do odprawy emerytalnej lub rentowej z tytułu niezdolności do pracy (art. 87 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Dla nauczycieli tworzony jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłaca się świadczenia urlopowe i świadczenia socjalne nauczycielom zarówno czynnym, jak i emerytom/rencistom czy pobierającym nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Odpisu dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych (art. 53 ust. 2 Karty Nauczyciela). Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są:

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »