| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak wliczyć nagrodę roczną do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego po zmianie wymiaru czasu pracy

Jak wliczyć nagrodę roczną do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego po zmianie wymiaru czasu pracy

Pracownica naszej firmy w okresie od stycznia do października 2007 r. była zatrudniona na pełny etat, a od listopada 2007 r. i obecnie jest zatrudniona na 3/4 etatu. Wysokość nagrody rocznej uzależniamy od wyników firmy. Za 2007 r. pracownica otrzymała nagrodę w wysokości 2675 zł brutto. W jakiej wysokości nagrodę roczną powinniśmy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy? Choruje we wrześniu 2008 r.

RADA

 

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy pracownicy wliczyć 1/12 kwoty nagrody rocznej, zmniejszonej proporcjonalnie do obowiązującego etatu w momencie dokonywania wypłaty, czyli w tym przypadku do 3/4 etatu.

UZASADNIENIE

Wynagrodzenie chorobowe pracodawca oblicza na podstawie wynagrodzenia, które pracownik otrzymał w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc choroby (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Z takiego okresu wlicza się miesięczne składniki wynagrodzenia - wynagrodzenie za pracę, premie, nagrody, dodatki. Pracodawca nagrodę roczną wlicza do podstawy wymiaru jako 1/12 uzyskanej nagrody za ubiegły rok.

Zasada dotycząca wliczania 1/12 nagród rocznych obowiązuje zarówno wówczas, gdy przez cały czas pracownik wykonuje pracę w takim samym wymiarze czasu pracy, jak i w sytuacji, gdy zmienił się wymiar jego czasu pracy.

Po zmianie wymiaru czasu pracy, obliczając 1/12 nagrody rocznej, pracodawca powinien w pierwszej kolejności przeliczyć kwotę nagrody do wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik obecnie wykonuje pracę.

WAŻNE!

Podstawę wymiaru świadczenia dla nowego etatu pracownika ustala pracodawca, jeżeli zmiana etatu nastąpiła przed zachorowaniem pracownika.

Państwo wypłacą wynagrodzenie chorobowe pracownicy, która obecnie jest zatrudniona na 3/4 etatu. Dlatego wynagrodzenie zasadnicze powinni Państwo wliczyć za okres po zmianie wymiaru czasu pracy, a nagrodę roczną w wysokości 1/12, ale po przeliczeniu jej do obecnego wymiaru czasu pracy - 3/4.

W pierwszej kolejności kwotę nagrody rocznej powinni Państwo pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika:

2675 zł - [(2675 zł × 9,76%) + (2675 zł × 1,5%) + (2675 zł × 2,45%)] = 2675 zł - (261,08 zł + 40,13 zł + 65,54 zł) = 2675 zł - 366,75 zł = 2308,25 zł.

Kwotę nagrody przeliczamy do obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy:

2308,25 zł × 3/4 = 1731,19 zł.

Wyliczamy 1/12 nagrody rocznej:

1731,19 zł × 1/12 = 144,27 zł.

Kwotę 144,27 zł powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika.

Każdorazowo składnik wynagrodzenia wypłacony po zmianie wymiaru czasu pracy jest przeliczany do wymiaru etatu, na jaki obecnie jest zatrudniony pracownik. Jeżeli wymiar czasu pracownicy zostałby zmieniony na 1/2 etatu, to wyliczenie nagrody rocznej przyjmowanej do podstawy wymiaru wyglądałoby następująco:

2675 zł - [(2675 zł × 9,76%) + (2675 zł × 1,5%) + (2675 zł × 2,45%)] = 2675 zł - (261,08 zł + 40,13 zł + 65,54) = 2675 - 366,75 zł = 2308,25 zł,

2308,25 zł × 1/2 = 1154,13 zł,

1154,13 zł × 1/12 = 96,18 zł.

Podstawa prawna:

• art. 36, art. 40, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Larysa Zdziechowska

kierownik zespołu kadr i płac

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »