| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej w kwocie 520 zł będzie przysługiwał osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa z dniem 1 lipca 2013 r. Nowe przepisy weszły w życie 15 maja 2014 r.

Skąd ta zmiana?

Na podstawie ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548) w dniu 1 stycznia 2013 r. doszło do zmiany zasad nabywania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i wprowadzenia nowego świadczenia - specjalnego zasiłku opiekuńczego. W tym samym dniu ex lege wygasły decyzje o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach, zaś duża część uprawnionych do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego została pozbawiona do niego prawa, jednocześnie nie spełniając warunków wymaganych do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Trybunał Konstytucyjny analizując zakwestionowane we wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy, stwierdził , iż doprowadziły one do naruszenia praw słusznie nabytych – uznając ich niekonstytucyjność spowodował konieczność wprowadzenia zmian.

Zobacz również: Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »