| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Pracodawca ma obowiązek pouczyć pracownika o prawie ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca jest także zobowiązany do sporządzenia i zgromadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia rehabilitacyjnego oraz, na prośbę pracownika, do przekazania wniosku o to świadczenie do jednostki ZUS. Kompletną dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego.

Dokumentowanie świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Do przyznania i wypłaty przez ZUS świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego konieczne jest wypełnienie druku ZUS Z-10.

W druku tym osoba ubiegająca się o świadczenie informuje o:

  • nieustaleniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • braku prawa do: zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • niepodjęciu działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
  • niepodleganiu obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Okres, za jaki przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (art. 18 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Lekarz orzecznik ZUS przyznając świadczenie rehabilitacyjne może orzec uprawnienia do świadczenia na okres krótszy, np. 6 miesięcy. Jeżeli ubezpieczony po tym okresie będzie wymagał dalszego leczenia lub rehabilitacji, może ubiegać się o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego, aż do wykorzystania 12 miesięcy.

PRZYKŁAD

W związku z chorobą i kończącym się okresem zasiłkowym pracownik wystąpił o ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego. Lekarz orzecznik ZUS przyznał prawo do świadczenia na 3 miesiące. W okresie przyznanego świadczenia pracownik nie odzyskał zdolności do pracy, dlatego ponownie złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

Lekarz orzecznik ustalił uprawnienia do świadczenia rehabilitacyjnego na kolejne 5 miesięcy. Jeżeli po tym okresie pracownik będzie nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, może ubiegać się o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego aż do wykorzystania 12 miesięcy, a więc maksymalnie o 4 miesiące: 12 – (3 + 5) = 4.

WAŻNE!

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do odzyskania zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane w wysokości:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy (90 dni),
  • 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,
  • 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – jeżeli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży lub jest spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Bagieńska-Petryka

Radca prawny. Specjalizuje się w prawie pracy, prawie spółek, prawie korporacyjnym, prawie rodzinnym i spadkowym. Świadczy pomoc prawną dla przedsiębiorców i klientów indywidualnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując jako prawnik wewnętrzny w środowisku korporacyjnym (dom maklerski, powszechne towarzystwo emerytalne oraz wiodąca firma ubezpieczeniowa w Polsce), także w kancelarii prawnej. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od stycznia 2000 r. jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK