| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak postępować ze zwolnieniami lekarskimi w przypadku zmiany płatnika zasiłku od 1 stycznia 2013 r.

Jak postępować ze zwolnieniami lekarskimi w przypadku zmiany płatnika zasiłku od 1 stycznia 2013 r.

Byliśmy jako pracodawca uprawnieni do wypłaty zasiłków w 2012 r. Na 30 listopada zatrudnialiśmy 18 osób, zatem w 2013 r. nie będziemy wypłacać zasiłków. Wypłaciliśmy pracownikowi zasiłek chorobowy za okres od 1 listopada do 31 grudnia 2012 r. w wysokości 2000 zł za listopad i 2000 zł za grudzień. Jak należy postąpić ze zwolnieniem dostarczonym przez pracownika od 1 do 15 stycznia? Czy należy skorygować deklaracje miesięczne?

Nie muszą Państwo korygować deklaracji miesięcznych za listopad i grudzień 2012 r., ponieważ byli Państwo płatnikiem zasiłków. Wypłaty te zostały wykazane prawidłowo w deklaracjach rozliczeniowych. Zwolnienie lekarskie pracownika za okres od 1 stycznia 2013 r. powinni Państwo przesłać do ZUS, który w 2013 r. będzie płatnikiem zasiłków dla osób zgłaszanych przez Państwa do ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego. Do zwolnienia lekarskiego muszą Państwo dołączyć prawidłowo wypełnione zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Płatnik składek (pracodawca) jest płatnikiem zasiłków w danym roku kalendarzowym, jeżeli na 30 listopada poprzedniego roku zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (21 osób i więcej). Jeśli zatem pracodawca zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2011 r. powyżej 20 ubezpieczonych, był płatnikiem zasiłków w całym 2012 r. (od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r.)

Na uprawnienie płatnika składek do wypłaty zasiłków w danym roku kalendarzowym nie ma wpływu zmiana (zmniejszenie) liczby ubezpieczonych po 30 listopada poprzedniego roku ani w kolejnym roku kalendarzowym.

PRZYKŁAD

Na 30 listopada 2011 r. płatnik składek zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego 24 pracowników. Następnie w marcu 2012 r. z pracy zwolniło się 3 pracowników, a we wrześniu 2012 r. kolejnych 3. Mimo tych zmian (mniej niż 20 osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego) do końca 2012 r. płatnik składek ma obowiązek ustalania prawa do wypłaty zasiłków.

W przedstawionej sytuacji od 1 stycznia 2013 r. nie są już Państwo płatnikiem zasiłków. Dlatego zwolnienie lekarskie dostarczone przez pracownika należy przekazać do ZUS wraz z drukiem ZUS Z-3. Takie same zasady będą obowiązywały w sytuacji, gdy zwolnienie rozpoczęło się w grudniu i trwa nadal na przełomie roku.

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 1 grudnia 2012 r do 5 stycznia 2013 r. W 2012 r. płatnik miał prawo do wypłaty zasiłków, a od 1 stycznia 2013 r. płatnikiem zasiłków jest ZUS. Pracodawca powinien przekazać do ZUS zaświadczenie ZUS ZLA w celu wypłaty przez organ zasiłku za okres od 1 stycznia do 5 stycznia 2013 r. wraz z wypełnionym drukiem ZUS Z-3. Do ZUS należy przekazać oryginał zwolnienia, pozostawiając w aktach kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem.

Gdy ZUS rozpoczął wypłatę zasiłków przed 1 stycznia, wówczas w nowym roku kalendarzowym wypłatę świadczenia za nieprzerwany okres choroby kontynuuje ZUS, nawet jeśli od 1 stycznia płatnik składek nabył prawo do wypłaty zasiłków. Dopiero w razie zmiany rodzaju pobieranego zasiłku po 1 stycznia, kolejny zasiłek wypłaca płatnik składek.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK