| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy choroba niani uprawnia do zasiłku opiekuńczego nad zdrowym dzieckiem

Czy choroba niani uprawnia do zasiłku opiekuńczego nad zdrowym dzieckiem

Pracownica naszego zakładu wychowuje 2,5-letniego syna. W związku z brakiem miejsc w żłobku zatrudniła nianię na podstawie umowy uaktywniającej. Osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem jest chora i przedłożyła zwolnienie lekarskie. Czy w związku z chorobą niani pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego nad synem?

Mimo choroby niani dziecka (niezależnie od tego, czy jest osobą z rodziny czy osobą obcą) Państwa pracownicy nie przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego nad zdrowym synem, gdyż niania nie jest stałym opiekunem dziecka. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bowiem ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w przypadku porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego (rodzica niepozostającego w formalnym związku małżeńskim) stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki. To samo dotyczy pobytu małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

WAŻNE!

Nawet jeżeli niania jest osobą z rodziny, to w razie jej choroby nie przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko, gdyż nie jest ona stałym opiekunem dziecka.

Za osobę stale opiekującą się dzieckiem uważa się małżonka – rodzica dziecka niezatrudnionego lub przebywającego na urlopie wychowawczym, a także rodziców dziecka zatrudnionych na różnych zmianach. W gronie tych osób nie została uwzględniona niania. Zatem w przypadku, gdy opiekę nad dzieckiem sprawuje osoba świadcząca pracę na podstawie umowy uaktywniającej i podlegająca z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, która stanie się niezdolna do pracy z powodu choroby, rodzicowi dziecka nie przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego.

Należy przypomnieć, że umowa uaktywniająca może być zawarta w celu opieki nad dziećmi w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3. rok życia lub w przypadku, gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym do 4. roku życia.

Podstawa prawna:

  • art. 32 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 50–53 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235).
  • § 23 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012 r. poz. 444).

Orzecznictwo uzupełniające

  • W przypadku gdy rodzice dziecka do lat ośmiu oboje pracują i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe oraz opiekują się tym dzieckiem, to w razie choroby i pobytu matki dziecka w szpitalu oraz sprawowania w tym czasie osobistej opieki nad dzieckiem przez ojca dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy ojcu dziecka także wtedy, gdy nie pozostaje z matką dziecka w faktycznym związku małżeńskim (konkubinat). (Wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1978 r., II UR 18/78)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »