| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik nie wykonywał pracy z powodu przestoju

W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik nie wykonywał pracy z powodu przestoju

Pracownicy naszej firmy przez okres ostatnich kilku miesięcy nie wykonywali pracy z powodu przestoju. Za ten czas otrzymali wynagrodzenie postojowe. Z jakiego okresu powinniśmy ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika, który zachorował w czerwcu? Czy należy uwzględnić wynagrodzenie postojowe? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić?

W konsekwencji, dokonując obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownika, który otrzymał wynagrodzenie przestojowe, należy stosować ogólne zasady w tym zakresie. Oznacza to, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla Państwa pracownika będzie stanowić jego przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym stał się niezdolny do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

W podstawie wymiaru zasiłku wynagrodzenie postojowe należy potraktować jak wynagrodzenie za czas przepracowany. Oznacza to, że nie należy uzupełniać wysokości wynagrodzenia za miesiąc, w którym z powodu przestoju pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie. Jednak wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru należałoby uzupełnić, gdyby pracownik nie osiągnął wynagrodzenia lub osiągnął niższe wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych.

PRZYKŁAD

Od lutego do kwietnia br. z powodu przestoju pracownik miał wypłacane wynagrodzenie przestojowe. W firmie jest zatrudniony od 10 lat ze stałym miesięcznym wynagrodzeniem. Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie za okres od 8 do 30 czerwca br. Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy ustalić z wynagrodzenia wypłaconego od czerwca 2011 r. do maja br., przy czym wynagrodzenie za okres przestoju, tj. od lutego do kwietnia br., należy przyjąć w kwocie faktycznie wypłaconej, ponieważ wypłata dotyczy pełnych miesięcy.

PRZYKŁAD

We wrześniu 2011 r. pracownik przepracował 11 dni na 22 dni obowiązujące do przepracowania. Za 4 dni otrzymał wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 360 zł, za 7 dni wynagrodzenie przestojowe w wysokości 630 zł. Za pozostałe dni pracownik miał wypłacony zasiłek chorobowy. Pracownik ten zgodnie z umową o pracę ma ustalone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 1800 zł. W związku z przedłożonym zwolnieniem lekarskim, obejmującym okres od 8 do 21 czerwca 2012 r., przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracodawca powinien – uzupełniając wynagrodzenie za wrzesień 2011 r. – przyjąć wynagrodzenie określone w umowie o pracę, tj. 1800 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 81 § 1 i § 2 oraz art. 128 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 37 ust. 2 oraz art. 38 ust. 1–3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK