| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik nie wykonywał pracy z powodu przestoju

W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik nie wykonywał pracy z powodu przestoju

Pracownicy naszej firmy przez okres ostatnich kilku miesięcy nie wykonywali pracy z powodu przestoju. Za ten czas otrzymali wynagrodzenie postojowe. Z jakiego okresu powinniśmy ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika, który zachorował w czerwcu? Czy należy uwzględnić wynagrodzenie postojowe? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić?

W konsekwencji, dokonując obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownika, który otrzymał wynagrodzenie przestojowe, należy stosować ogólne zasady w tym zakresie. Oznacza to, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla Państwa pracownika będzie stanowić jego przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym stał się niezdolny do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

W podstawie wymiaru zasiłku wynagrodzenie postojowe należy potraktować jak wynagrodzenie za czas przepracowany. Oznacza to, że nie należy uzupełniać wysokości wynagrodzenia za miesiąc, w którym z powodu przestoju pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie. Jednak wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru należałoby uzupełnić, gdyby pracownik nie osiągnął wynagrodzenia lub osiągnął niższe wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych.

PRZYKŁAD

Od lutego do kwietnia br. z powodu przestoju pracownik miał wypłacane wynagrodzenie przestojowe. W firmie jest zatrudniony od 10 lat ze stałym miesięcznym wynagrodzeniem. Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie za okres od 8 do 30 czerwca br. Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy ustalić z wynagrodzenia wypłaconego od czerwca 2011 r. do maja br., przy czym wynagrodzenie za okres przestoju, tj. od lutego do kwietnia br., należy przyjąć w kwocie faktycznie wypłaconej, ponieważ wypłata dotyczy pełnych miesięcy.

PRZYKŁAD

We wrześniu 2011 r. pracownik przepracował 11 dni na 22 dni obowiązujące do przepracowania. Za 4 dni otrzymał wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 360 zł, za 7 dni wynagrodzenie przestojowe w wysokości 630 zł. Za pozostałe dni pracownik miał wypłacony zasiłek chorobowy. Pracownik ten zgodnie z umową o pracę ma ustalone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 1800 zł. W związku z przedłożonym zwolnieniem lekarskim, obejmującym okres od 8 do 21 czerwca 2012 r., przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracodawca powinien – uzupełniając wynagrodzenie za wrzesień 2011 r. – przyjąć wynagrodzenie określone w umowie o pracę, tj. 1800 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 81 § 1 i § 2 oraz art. 128 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 37 ust. 2 oraz art. 38 ust. 1–3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK