| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenia chorobowe dla pracownicy wykonującej zlecenie w czasie urlopu wychowawczego

Świadczenia chorobowe dla pracownicy wykonującej zlecenie w czasie urlopu wychowawczego

Zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia z naszą pracownicą, która przebywa na urlopie wychowawczym. Czy jeżeli osoba ta złoży wniosek o objęcie jej dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, to będą jej przysługiwały wszystkie świadczenia z tego ubezpieczenia, w tym zasiłek opiekuńczy na dziecko, z powodu urodzenia którego jest na urlopie wychowawczym?

Jeśli pracownica zgłosi się do ubezpieczenia chorobowego jako zleceniobiorca, to będzie miała prawo do wszystkich świadczeń z tego ubezpieczenia. Uzyska też prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko, którym opiekuje się w czasie urlopu wychowawczego.

Pracownica, która na urlopie wychowawczym zawiera ze swoją firmą umowę zlecenia, jest traktowana jak zleceniobiorca. Gdyby na takim urlopie nie przebywała, wówczas do celów ubezpieczeń społecznych należałoby ją uznać za pracownika. Mimo że taka pracownica nadal jest pracownikiem firmy, to nie ma do niej zastosowania art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia zawartą z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, uważa się do celów ubezpieczeń społecznych za pracownika. Wtedy trzeba ją traktować jak osobę obcą, która nie jest związana z firmą umową o pracę.

WAŻNE!

Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym, która jednocześnie zawiera ze swoim pracodawcą umowę zlecenia, do celów ubezpieczeń społecznych nie jest uznawana za pracownika.

W momencie, gdy pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym przystępuje do wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą, pracodawca powinien zgłosić ją do ZUS jako zleceniobiorcę – tj. do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, wypadkowego) i zdrowotnego (na druku ZUS ZUA z kodem umowy zlecenia 04 11 xx). Ubezpieczenie chorobowe jest dla takiej osoby dobrowolne, może ona do niego przystąpić na swój wniosek.

Zgłaszając zleceniobiorcę do ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia powinni Państwo pamiętać, że od dnia podjęcia pracy na zlecenie pracownica podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia, a nie z urlopu wychowawczego. Osoby przebywające na urlopie wychowawczym podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu wtedy, gdy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty lub nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Zatem pracodawca w pierwszej kolejności powinien wyrejestrować pracownicę z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu urlopu wychowawczego, a następnie zarejestrować z tytułu umowy zlecenia. Pracownica na urlopie wychowawczym wykonując umowę zlecenia ma inny tytuł do opłacania składek, pracodawca nie może więc rozliczać za nią składek za czas urlopu wychowawczego, lecz z tytułu umowy zlecenia.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »