| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zasiłek opiekuńczy za pobyt dziecka w szpitalu przysługuje w wysokości 70% czy 80% podstawy wymiaru

Czy zasiłek opiekuńczy za pobyt dziecka w szpitalu przysługuje w wysokości 70% czy 80% podstawy wymiaru

W jakiej wysokości wypłacić zasiłek opiekuńczy pracownicy, która przebywała z chorym dzieckiem w szpitalu? Na zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA jest adnotacja, że dziecko przebywało w szpitalu przez 10 dni (zwolnienie wydane na 15 dni).

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy jego wymiaru (art. 35 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Obniżanie zasiłku do 70% podstawy wymiaru za okres pobytu w szpitalu dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy to pracownik przebywa w szpitalu i ma za ten okres prawo do zasiłku chorobowego.

Wysokość zasiłku opiekuńczego może być niższa wyłącznie wtedy, gdy pracownik nie dostarczy zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. Przy liczeniu tego terminu nie należy uwzględniać dnia, w którym ubezpieczony otrzymał zaświadczenie lekarskie. Niedostarczenie zwolnienia lekarskiego w tym terminie powoduje obniżenie zasiłku opiekuńczego o 25%, począwszy od ósmego dnia niezdolności do pracy orzeczonej na tym zwolnieniu do dnia jego dostarczenia. Jeśli zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres krótszy niż 8 dni, nie ma podstaw do obniżenia zasiłku opiekuńczego.

PRZYKŁAD

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na chore dziecko na okres od 3 do 9 września br. Dziecko przez 3 dni przebywało w szpitalu. Ubezpieczona dostarczyła zwolnienie lekarskie 9 września. Pracodawca nie może obniżyć zasiłku opiekuńczego za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego, ponieważ zostało wystawione na 7 dni. Zasiłek opiekuńczy należy wypłacić w wysokości 80% podstawy wymiaru za każdy dzień sprawowania opieki nad chorym dzieckiem (w tym za okres przebywania dziecka w szpitalu).

Podstawa prawna

  • art. 32, art. 33, art. 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK