| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik łączący korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Czy pracownik łączący korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Od 5 stycznia 2010 r. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na pełny etat. 25 stycznia 2010 r. pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na 2 tygodnie, od 2 do 15 lutego 2010 r., bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego udzielonego jego żonie. Pracownik w trakcie dodatkowego urlopu pracuje na 1/2 etatu. 9 lutego miał wypadek przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie do końca lutego. Czy pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego od dnia wypadku? Wiemy, że pracownik zamierza skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego, skoro po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest na zasiłku chorobowym?

Pracownik, który łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za cały okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wysokości proporcjonalnie pomniejszonej do wymiaru czasu pracy, w którym pracuje (1/2 etatu). W związku z wypadkiem przy pracy, wysokość zasiłku chorobowego, należnego mu od 9 do 15 lutego br., powinni Państwo również ustalić za 1/2 etatu pracownika, a od 16 lutego – za pełny etat. Z zasiłku macierzyńskiego w okresie urlopu ojcowskiego pracownik może skorzystać w późniejszym terminie, jednak nie później niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2010 r. wprowadzono dodatkowy urlop macierzyński, którego wymiar wynosi do 2 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (art. 1821 Kodeksu pracy). Z tego urlopu może korzystać pracownica – matka lub pracownik – ojciec wychowujący dziecko.

Pracownik – ojciec dziecka może korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w przypadku, gdy pracownica zrezygnowała z pozostałej części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu, a niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego udzielono pracownikowi – ojcu dziecka wychowującemu dziecko albo gdy cały podstawowy urlop macierzyński wykorzystała pracownica (art. 180 § 5 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego.

O dodatkowy urlop macierzyński może wystąpić tylko jedno z rodziców. Pracownik – ojciec dziecka korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego ma możliwość łączenia tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jednak praca ta może być wykonywana w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu.

Z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński pracownik występuje w terminie nie krótszym niż 7 dni przed jego rozpoczęciem (art. 1821 § 3 Kodeksu pracy). Wniosek musi wskazywać wymiar dodatkowego urlopu, z którego pracownik chce korzystać, jak też datę zakończenia wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej – matce dziecka.

Wykonywanie pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego musi być poprzedzone złożeniem przez pracownika pisemnego wniosku w tej sprawie. We wniosku pracownik określa wymiar czasu pracy oraz okres, przez który będzie łączył korzystanie z dodatkowego urlopu z wykonywaniem pracy.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »