| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński i urlop wychowawczy a składki na ubezpieczenia społeczne

Zasiłek macierzyński i urlop wychowawczy a składki na ubezpieczenia społeczne

Przebywanie na urlopie wychowawczym lub pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi tytuł wyłącznie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Osoba, która jednocześnie pozostaje w stosunku z dwoma lub więcej pracodawcami i w związku z tym pobiera odrębny zasiłek macierzyński z tytułu każdego zatrudnienia, obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest objęta z tytułu każdego z pobieranych zasiłków macierzyńskich. Natomiast osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym u dwóch lub więcej pracodawców i spełnia z tego tytułu warunki do podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, powinna wskazać, który z pracodawców będzie płatnikiem składek na przedmiotowe ubezpieczenia w okresie przebywania na tym urlopie.

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym nie powoduje przerwania tego urlopu. Osobie, która urodziła to dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński. W takim przypadku dla tego pracownika tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest pobieranie zasiłku macierzyńskiego, a nie przebywanie na urlopie wychowawczym.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby pobierającej zasiłek macierzyński stanowi kwota tego zasiłku. Z kolei na mocy art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby przebywającej na urlopie wychowawczym stanowi obowiązująca w danym roku kalendarzowym kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2009 r. jest to 1276 zł).

Przewiduje się, że od 1 stycznia 2012 r. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby przebywającej na urlopie wychowawczym będą obliczane od kwoty 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Nie będzie jednak mogła przekraczać kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.

Warto przy tym pamiętać, że za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczonego ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby przebywającej na urlopie wychowawczym zmniejsza się proporcjonalnie. Dzieli się ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnoży przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom (art. 18 ust. 9 ustawy systemowej).

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Stąd też rola płatnika składek ogranicza się do prawidłowego obliczenia i wykazania składek w dokumentach rozliczeniowych, a następnie przekazania ich do jednostki terytorialnej ZUS.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 9, art. 36 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK