| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński i urlop wychowawczy a składki na ubezpieczenia społeczne

Zasiłek macierzyński i urlop wychowawczy a składki na ubezpieczenia społeczne

Przebywanie na urlopie wychowawczym lub pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi tytuł wyłącznie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Osoba, która jednocześnie pozostaje w stosunku z dwoma lub więcej pracodawcami i w związku z tym pobiera odrębny zasiłek macierzyński z tytułu każdego zatrudnienia, obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest objęta z tytułu każdego z pobieranych zasiłków macierzyńskich. Natomiast osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym u dwóch lub więcej pracodawców i spełnia z tego tytułu warunki do podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, powinna wskazać, który z pracodawców będzie płatnikiem składek na przedmiotowe ubezpieczenia w okresie przebywania na tym urlopie.

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym nie powoduje przerwania tego urlopu. Osobie, która urodziła to dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński. W takim przypadku dla tego pracownika tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest pobieranie zasiłku macierzyńskiego, a nie przebywanie na urlopie wychowawczym.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby pobierającej zasiłek macierzyński stanowi kwota tego zasiłku. Z kolei na mocy art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby przebywającej na urlopie wychowawczym stanowi obowiązująca w danym roku kalendarzowym kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2009 r. jest to 1276 zł).

Przewiduje się, że od 1 stycznia 2012 r. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby przebywającej na urlopie wychowawczym będą obliczane od kwoty 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Nie będzie jednak mogła przekraczać kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.

Warto przy tym pamiętać, że za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczonego ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby przebywającej na urlopie wychowawczym zmniejsza się proporcjonalnie. Dzieli się ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnoży przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom (art. 18 ust. 9 ustawy systemowej).

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Stąd też rola płatnika składek ogranicza się do prawidłowego obliczenia i wykazania składek w dokumentach rozliczeniowych, a następnie przekazania ich do jednostki terytorialnej ZUS.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 9, art. 36 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK